Türkiye'de azınlık politikaları ve 6-7 Eylül olayları
Minority policies in Turkey and the events of 6-7 September
- Tez No: 719409
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONGÜL MİFTAKHOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Ulus devlet olgusunun ekseninde doğan, tarihsel ve kuramsal olarak farklı boyutları içinde barındıran azınlık kavramı 16.yy'da ortaya çıkmış modern bir kavramdır. Temelde azınlık kavramı, Hristiyan mezheplerinin birbirini tanımlama anlamında olumlu bir kavram olarak ortaya çıkan, Fransız İhtilali sonrasında eşitlik, kardeşlik kavramlarının dahilinde gelişen milliyetçilik akımının etkisiyle meydana gelmiş ve azınlık hakları kavramı olarak Birinci Dünya Savaşı sonuna kadar kullanılmıştır. 1942 tarihli yeni dünyanın ikinci savaşının ertesinde azınlık hakları kavramı yerini insan haklarına bırakmıştır. Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, Nordik Konseyi gibi uluslararası ve ulus üstü bölgesel örgütlerin yanı sıra uluslararası hukukta yerini alan azınlık hakları konusu insan hakları kavramının geliştirilmiş bir boyutudur. Osmanlı İmparatorluğu ve azınlık/ azınlık hakları konusu 19.yy'da ortaya çıkmış bir konudur. Tanzimat Fermanı ile ilk defa azınlık hakları gündeme alınırken, II. Meşruiyet ile Fransız İhtilali'nin milliyetçilik ve özgürlük akımlarının Osmanlı İmparatorluğu azınlıklarına yönelik ilgisi ve politakalarının bir sonucu olarak azınlık haklarına çok önem verilmiştir. Osmanlı'da azınlık kavramı ile gayrimüslimler anlatılmak istenmiştir. Türkiye Cumhuriyeti kurulduğunda, Lozan Barış Antlaşması ile azınlıklara dair hukuki sınırlar net olarak çizilirken, tek parti döneminde var olan azınlık meselelerinin çözümüne yönelik gerekli politikalar yürütülememiştir. Demokrat Parti döneminde azınlıklar lehine gelişmeler yaşanırken, 6-7 Eylül olaylarının patlak vermesi ile süreç tam tersi seyirde yaşanmaya başlanmıştır. 6-7 Eylül olaylarına giden sürecin sonunda, Doğu Akdeniz'in siyasal ve savunmaya ilişkilerinin ve hiç şüphe yok ki Kıbrıs Meselesinin, İngiltere'nin çağrısı üzerine, Yunan ve Türk hükümetlerinin görüşüleceği Londra Konferansı öncesinde gelişmesi, azınlıklara yönelik yaşanan olumsuz olaylarının faillerinin hala bulunamamış olması ve 27 Mayıs Darbesi'nin ardından yapılan yargılamaların siyasi nitelikte alınan kararlarla sonuçlanması olayın tartışmalı olarak günümüze kadar devam etmesine sebep olmuştur.
Özet (Çeviri)
The concept of minority, which was born in the axis of the nation-state phenomenon and includes different dimensions historically and theoretically, is a modern concept that emerged in the 16th century. Basically, the concept of minority emerged as a positive concept in the sense of defining each other between Christian sects, emerged with the effect of the nationalism movement that developed within the concepts of equality and fraternity after the French Revolution and was used as the concept of minority rights until the end of the First World War. After the second war of the world in 1942, the concept of minority rights gave way to human rights. In addition to international and supranational regional organizations such as the United Nations and the European Union, the issue of minority rights, which has taken place in international law, is an improved dimension of the concept of human rights. The Ottoman Empire and the issue of minority / minority rights is an issue that emerged in the 19th century. While minority rights were brought to the agenda for the first time with the Tanzimat Edict, II. Due to the high impact of legitimacy and nationalism and freedom movements of the French Revolution on the minorities of the Ottoman Empire, a lot of attention was paid to the issue of rights. In the Ottoman Empire, the concept of minority was meant to explain non-Muslims. Republic of Turkey established, with the Lausanne Peace Treaty have legal solution to the status of a minority, the minority single-party period after the policy fully corresponds to the solution of the issue have not been carried out. While there were developments in favor of minorities during the Democratic Party period, the process started to take place in the opposite direction with the outbreak of the September 6-7 events. At the end of the process leading to the 6-7 September events, the political and defense relations of the Eastern Mediterranean and, no doubt, the Cyprus Issue, on the call of Britain, developed before the London Conference, where the Greek and Turkish governments were to be discussed, the perpetrators of the negative events against minorities were still not found. and the conclusion of the trials made after the coup of May 27 with political decisions caused the event to come to the present day in a controversial manner.