Hidrofobik hale getirilen biyolojik atık ve kağıt atıklarının su bazlı reçineler kullanılarak kompozit yapı malzemesi üretimi ve termal özelliklerinin incelenmesi
Hydrophobic makes of biological waste and paper wastes and of thermal properti̇es investigation, production of composite building material by using water based resins
  1. Tez No: 652115
  2. Yazar: MİHRİBAN SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. JÜLİDE ERKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Artan insan nüfusuna bağlı olarak enerji kaynaklarında meydana gelen azalma enerjiyi daha değerli hale getirmiştir. Enerji ülke ekonomilerini doğrudan etkileyen en önemli unsurlardan biridir. Enerji kaynaklarının hızla tükenmesi enerji tasarrufunu zorunlu hale getirmiştir. Enerji tasarrufu sağlamanın en kolay yolu yalıtımdan geçmektedir. Bu çalışmada çevre dostu, kolay temin edilebilir, ucuz ve yenilenebilir ısı ve su izilasyonu sağlayan bir inşaat malzemesi üretmek amaçlanmıştır. Üretim aşamasında atık kağıtlar, fındık kabuğu, çam kozalağı ve koyun yünü kullanılmıştır. Su emiciliğini ve bakteri küf oluşumunu azaltmak için hidrofobik yüzey aktif madde kullanılmıştır. Tüm malzemeleri bir arada tutmak için su bazlı PVA stren akrilik kopolier bağlayıcı kullanılmıştır. Üretim aşamasında 11 adet farklı bileşimde numuneler hazırlanmıştır. Hazırlanan bu numunelerin temas açılarının 84o-146o, ısı transfer katsayılarının 0,0908-0,123 W/mK, yoğunluklarının 0,678-0,981 gr/cm3 arasında olduğu görülmüştür. Basma testi sonucunda numunelerin basma dayanımlarının oldukça yüksek olduğu ve en yüksek basma dayanımına sahip olan numunenin 32,8093 N/mm2 ile N10 nolu numune olduğu görülmüştür. Basma testi sonucunda numunelerde herhangi bir dağılma kırılma olmamış ve uygulanan kuvvet sonucu yalnızca malzeme kalınlığının azaldığı görülmüştür. Tamamıyla çevre dostu, doğada çözünebilen, biyolojik atık malzemelerden düşük maliyetli bir malzeme üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
The decrease in energy resources made energy more valuable due to the increasing human population. Energy is one of the most important factors that directly affect the country economies. It is the rapid depletion of energy resources that make energy saving essential. The easiest way to save energy is through insulation. In this study, it is aimed to produce an environmentally friendly, easily available, cheap and renewable construction material. Waste papers, hazelnut shell, pine cone and sheep wool were used in the production phase. Hydrophobic surfactant has been used to reduce water absorption and bacterial mold growth. Water-based PVA binder is used to hold all materials together. Samples were prepared by creating compositions of different sizes and types during the production phase. It was observed that the contact angles of these prepared samples were between 84o-146o, their heat transfer coefficients were between 0.0908-0.123 W / mK, and their densities were between 0.678 and 0.981 gr / cm3. As a result of the compression test, the compression strength of the samples is very high and ıt was observed that the sample with the highest compressive strength was the sample numbered N10 with 32.8N/m2. As a result of the compression test, there was no dispersion or fracture in the samples and it was observed that only the material thickness decreased as a result of the applied force. A low cost material was produced from completely environmentally friendly, biodegradable, biological waste materials.