Kadınlarda duygu durumları, vitamin ve mineral alım düzeyleri ve biyokimyasal parametreler arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of relationship between mood states, vitamin and mineral intake levels and biochemical parameters of women
- Tez No: 652121
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL BÜYÜKUSLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ RABİA İCLAL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı sosyo-ekonomik faktörler ve antropometrik ölçümler ile birlikte, diyet yoluyla alınan toplam vitamin ve mineral düzeylerinin ve biyokimyasal parametrelerin depresyon ile olan ilişkisini araştırmaktır. Çalışmaya 18-64 yaş arası 102 kadın dahil edilmiştir. Demografik özellikler, sağlık durumları, antropometrik ve biyoelektrik impedans analizi (BİA) ve biyokimyasal ölçüm sonuçlarının kaydı için 50 soruluk bir anket formundan yararlanılmıştır. Duygu durumlarının değerlendirilmesi için Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), enerji ve besin ögesi alım düzeylerinin değerlendirilmesi için 3 günlük besin tüketim kaydı formu kullanılmıştır. Kadınların BKİ değeri ortalaması 31,45±5,24 kg/m2, bel/kalça oranı ortalaması 0,94±0,14 cm'dir. 3 günlük enerji alım ortalaması 1137,11±305,22 kkal/gün, ortalama karbonhidrat, protein ve yağ alım oranları sırasıyla %41,94±69, %19,22±4,32, %38,77±6,58'dir. Çalışmamızda kadınların serum biyokimyasal, vitamin ve mineral düzey ortalamaları mevcut referans aralıklardadır. BDÖ puan ortalaması 11,6±7,28 iken BDÖ sınıflamasına göre minimal depresif grupta 41 birey, hafif depresif grupta 33 birey, orta depresif grupta 27 birey ve şiddetli depresif grupta 1 birey bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between socio-economic factors and anthropometric measurements, total vitamin and mineral levels taken though diet and biochemical parameters with depression. 102 women between the ages of 18-64 were included in the study. A questionnaire form consisting of 50 questions was used to record the demographic characteristics, health conditions, anthropometric and bioelectrical impedance analysis (BIA) and biochemical measurement results. Beck Depression Inventory (BDI) was used to evaluate mood states and a 3-day food consumption record form was used to evaluate energy and nutrient intake levels. The average BMI value of woman is 31,45±5,24 kg/m2 and the average waist/hip ratio is 0,94±0,14 cm. 3-day energy intake average 1137,11±305,22 kcal/day, average carbohydrate, protein and fat intake rates of 41,94±69%, 19,22±4,32%, 38,77±6,58% respectively. In our study, the serum biochemical, vitamin and mineral levels of women are within the current reference ranges. The BDI mean score is 11,6±7,28, according to the BDI classification; there are 41 individuals in the minimal depressive group, 33 individuals in the mild depressive group, 27 individuals in the moderate depressive group, and 1 individual in the severe depressive group.