Perkütan nefrolitotomi başarı ve komplikasyonlarını etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of the factors that affect the complications and successfull outcome of percutaneous nephrolitotomy
- Tez No: 652122
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAYA HORASANLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET PERKÜTAN NEFROLİTOTOMİ BAŞARI VE KOMPLİKASYONLARINI ETKİLEYEN FAKTÖRLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ Giriş: Günümüzde perkütan renal giriş tekniğinde meydana gelen gelişmeler, intrarenal cerrahilerin daha güvenilir biçimde yapılmasını sağlamaktadır. Deneyimde artma ve kullanılan alet teknolojisindeki gelişmelerle perkütan nefrolitotomi (PCNL) birçok böbrek taşı için ilk seçenek tercih edilen tedavi yöntemidir. Hemen her böbrek taşına uygulanabilen bu minimal invaziv teknik yüksek başarı oranına sahiptir. Bu kadar başarılı bir teknikte bile zaman zaman ciddi kabul edilebilecek komplikasyonlar gelişebilmektedir. Çalışmamızda, perkütan nefrolitotomilerde başarıyı ve komplikasyonları etkilediği düşünülen, hastaların ve yöntemlerin analiz edilerek, risk faktörlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Hastalar ve Yöntem: Çalışmaya, Kasım 2004 ile Ocak 2012 tarihleri arasında kliniğimizde 928 hastanın 952'sine tek taraflı, 28'sine aynı seansta çift taraflı, 31'ine başka bir seansta tekrar PCNL operasyonu uygulanmış toplam 1011 renal ünite dahil edildi. Her ünite için preoperatif, operatif ve postoperatif bilgiler PCNL formuna kaydedildi. Daha sonra bu formlar retrospektif olarak değerlendirildi. Olgular, komplikasyon gelişenler ve gelişmeyenler olarak iki gruba ayrıldı. Yaşamı tehdit eden komplikasyonlar göz önüne alındı. Her iki grup; yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi (VKİ), operasyon öncesi böbrek taşına müdahale öyküsü, operasyon ve floroskopi süresi, operatör, taş alanı ve hacmi, giriş için kullanılan port sayısı, kan transfüzyon sayısı, komplikasyon oranı, operasyon öncesi ve sonrası hemoglobin ve hematokrit miktarları, taştan arınma oranları, ek girişim ihtiyacı, perkütan nefrostomi kateterinin çıkartıldığı gün sayısı ve hastanede kalış süresi açısından karşılaştırıldı. Komplikasyon gelişen grupta 185 renal ünite, komplikasyon gelişmeyen grupta 826 renal ünite çalışmaya alındı. Grupların operasyon öncesi, operasyon ve operasyon sonrası verileri karşılaştırıldı. Tüm değişkenlerin analizinde student t, paired sample t test, ki-kare, Mann-Whitney U testleri kullanıldı ve sonuçlar, anlamlılık p0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EVALUATION OF THE FACTORS THAT AFFECT THE COMPLICATIONS AND SUCCESSFULL OUTCOME OF PERCUTANEOUS NEPHROLITOTOMY Introduction: The development of techniques to establish a safe and reliable percutaneous renal access triggered the growth of percutaneous intra-renal procedures. As experience has increased and instruments have improved, percutaneous nephrolithotomy (PCNL) is the preferred first choice of treatment for many kidney stones. Despite the high success rate, with a minimally invasive technique that can be applied to almost any kidney stones that can be considered serious complications may develop. In our study, the success and the complications of percutaneous nephrolithotomy was to investigate the risk factors thought to be affecting. Patients and Methods: A total of 533 consecutive PNL procedures in between 2004 November-2012 January were included into this analysis. 952 single-sided, 28 double-sided at the same session, 31 session again another operation, a total of 1011 renal units underwent PCNL. For each unit of preoperative, operative and postoperative data recorded in the form of PCNL. Later, these forms were evaluated retrospectively. The patients were divided into two groups as a complication occurred and without complications. Life-threatening complications were evaluated. All groups were statistically compared for age, gender, lateralization, body mass index, stone burden, stone location, number of access, fluoroscopy and operation time, blood loss, stone-free status, complication rate and length of hospitalization. 185 renal units with complications in the study group, 826 renal units were included in the group without complications. Groups in preoperative, operative and postoperative data were compared. Student t tests, paired sample t test, chi-square, Mann-Whitney U tests were used for statistically evaluation and p0, 05). However, stone surface area, stone volüme, the stone clearance rate, preoperative hydronephrosis amount of preoperative and postoperative hemoglobin and hemotocrit, blood transfusion values, surgeon, operation and fluoroscopy times, percutaneous nephrostomy catheter is removed and duration of hospital stay differences were observed (p< 0,05) Conclusion: Results of this study, patients with PCNL operation showed any characteristic feature does not interfere with the success and complication rates. Stone surface area and volume of the group with complications are high, it also has been found to reduce the rate of stone clearance. The amount of bleeding and blood transfusion increase at the group with complications, while the rate of stone clearance decreases.