Finite element analysis of elastomeric bearings under compression and shear loading
Elastomerik izolatörlerin sonlu eleman analizleri
- Tez No: 652215
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM ÖZÜPEK PODNOS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Elastomer mesnetler yaygın olarak bina ve köprülerin deprem yalıtımında kullanılır. Elastomer yalıtıcılar kauçuk ve çelik tabakalarından oluşabileceği gibi yalın kauçuktan da oluşabilir. Bu tezde, sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak yalın kauçuk yalıtıcıların ve kauçuk-çelik kompozit yalıtıcıların global ve lokal davranışlarının belirlenmesi çalışılmıştır. Sonlu elemanlar modeli oluşturulurken, kauçuk ve çeliğin mekanik davranışlarının doğru modellenmesi dikkate alınmış ve doğrusal olmayan geometrik davranışa uygun formülasyon kullanılmıştır. Kauçuk için literatürdeki deney verileri kullanılarak hiperelastik ve viskoelastik malzeme modelleri oluşturulmuştur. Çelik ise elastik-plastik malzeme modeli ile temsil edilmiştir. Oluşturulan sonlu elemanlar modeli kullanılarak, kauçuk viskoelastisitesi, kauçuk sıkıştırılabilirliği ve şekil faktörünün yalıtıcının global davranışı, örneğin düşey kuvvet, düşey rijitlik, yatay kuvvet, yatay rijitlik, üzerine etkileri statik analizlerle çalışılmıştır. Ek olarak, uygulanan yük miktarı ve sürtünmenin yalıtıcının lokal davranışı üzerine etkileri statik analizlerle çalışılmıştır. Yarı statik analizlerde, yükleme hızı ve kauçuk sıkıştırılabilirliğinin çözümlere etkisi belirlenmiştir. Statik analizler için örtük entegrasyon, yarı statik analizler için belirtik entegrasyon kullanılmıştır. Bu tezde sunulan hesaplamalı yaklaşımlar çoğu bina ve köprü yalıtıcı analizleri için uygulanabilir. Gelecek çalışmalarda basma yükü ile beraber çevrimsel kayma yükleri de hesaba katılabilir.
Özet (Çeviri)
Elastomeric bearings are widely used as isolators for buildings and bridges. Elastomeric bearings may be either stratified structures with repeated parallel layers of rubber and steel or plain rubber. This thesis focuses on computational approaches to evaluate global and local responses of plain rubber bearings and rubber-steel composite bearings which are subjected to either compression load or combination of compression and shear loads. During the development of the finite element model, accurate representation of the mechanical behavior of elastomer and steel, and geometric nonlinearities were addressed. Hyperelastic and viscoelastic material models for rubber were constructed using a set of test data available in the literature. The steel was represented with an elastoplastic material model. Using the developed finite element model, the effects of the rubber viscoelasticity, rubber compressibility and the bearing shape factor on the global response, i.e. vertical force, vertical stiffness, horizontal force, and horizontal stiffness, were studied in static analysis. In addition, the effects of magnitude of the applied load and friction on the local response of the bearing were studied in static analysis. For quasi-static analysis, the effects of the applied loading rate and compressibility of rubber on the predictions were determined. Implicit time integration for static analysis and explicit time integration for quasi-static analysis were used. The computational approaches presented in this thesis may be applied to the analysis of most isolators for buildings and bridges. Future studies may take into account cyclic shear loads along with compression load.