Tıkayıcı uyku apne sendromlu hastalarda uyku endoskopisi bulgularının mallampati ve müller bulguları ile karşılaştırılması
The comparison of sleep endoscopy findings to mallampati and muller maneuver findings inpatients with obstructive sleep apnea.
- Tez No: 652246
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL CİVELEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaçlar: Bu çalışmanın amacı, veri tabanları arasında bulunan verilerin korelasyonunu araştırmaktı. Muller Manevrası ve Mallampati sınıflaması ile uyku endoskopi hastalarının bulguları obstrüktif uyku apne sendromu (OSAS). Çalışma Tasarımı: Horlama ve uyku sırasında solunum durması şikayeti olan 40 hasta ve polisomnografik (PSG) değerlendirmeleri hafif-orta OUAS gösteren Mart ve Kasım 2008 Denekler ve Yöntemler: Tüm hastalara 4 kanallı bir PSG (EEG, EOG, EKG ve EMG) uygulandı ve Muller'in değerlendirilmesi de dahil olmak üzere esnek endoskopik muayenelere tabi tutuldu. Manevra. İlaca bağlı uyku endoskopi yapıldı ve tıkanıklık 4 hastada değerlendirildi. temel alanlar: uvulopalatal, lateral faringeal, dil tabanı ve laringeal bölge. Sonuçlar: Muller Manevrası ile% 50'nin üzerinde (+ 3 ve + 4) çökme tespit edildi. uvulopalatal alan 21 (% 52.5), faringeal alan 18 (% 45), dil tabanı seviyesi 30 17 (% 42.5) ve sadece 2 hastanın laringeal düzeyi. Hastanın uyku endoskopi bulguları kısmi veya uvulopalatal bölgede 33 (% 82.5), dil tabanı seviyesinde 30 (% 75) tam obstrüksiyon, 26 (% 65) lateral farenks alanı ve 8 (% 2) hastanın laringeal seviyesinde. Sonuçlar: Endoskopi, Muller Manuever ve Mallampati skoru bu 4 alanda karşılaştırıldı. engelin belirlenmesindeki etkinlikleri açısından.
Özet (Çeviri)
Objectives : The purpose of this study was to research correlation of the data found between the Muller Maneuver and Mallampati classification wtih the findings of sleep endoscopy patients with obstructive sleep apnea syndrome(OSAS). Study Design: 40 patients with complaints of respiratory standstills during snoring and sleep and whose polysomnographic (PSG) assesments showed mild- medium OSAS were observed between March and November 2008 Subjects and Methods : All patients underwent at a 4 channel PSG (EEG, EOG, ECG and EMG) and were also subjected to flexible endoscopic examinations, including evaluation of the Muller Maneuver. Drug induced sleep endoscopy was performed and obstruction was assessed in 4 essential areas: uvulopalatal, lateral pharyngeal, tongue base and laryngeal area. Results : With the Muller Maneuver , collapse of over 50%(+3 and+4) was detected in the uvulopalatal area of 21 (52.5%), the pharyngeal area of 18(45%), the tongue base level in of 30 17 (%42.5) and the laryngeal level of only 2 patients. Patient's sleep endoscopy findings showed partial or complete obstruction in the uvulopalatal area of 33 (82.5%), at the tongue base level of 30(75%), the lateral pharynx area of 26 (65%) and at the laryngeal level of 8 (2%) patients. Conclusions: Endoscopy , Muller Manuever and Mallampati score were compared in these 4 areas in terms of their effectiveness in determining obstruction.