Statistical time series analysis methods with applications to portfolio management
İstatistiksel zaman serisi analiz yöntemleri ile portföy yönetimi uygulamaları
- Tez No: 652247
- Danışmanlar: PROF. DR. LALE AKARUN ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Sıralı veri modelleme ve analizi, sinyal işleme, biyoenformatik ve hesaplamalı finans gibi birçok bilim ve mühendislik alanında kümeleme, olağandışılık tespiti ve öngörme görevlerinde önem taşır. Bu çalışmada, dinamik sistemlerin modellenmesine odaklanarak zaman serisi analiz yöntemlerinin temellerini sunuyoruz. Amacımız, sistem hakkındaki belirsizliğimizi açıklayabilen ve aynı zamanda alana özgü bilgileri bu sistem temsillerine dahil edebilen istatistiksel çıkarımlar yapabilmektir. Saklı Markov modelleri, göreceli sadelikleri ve esneklikleri nedeniyle literatürde kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Bu modele ilave bir saklı ölçek değişkeni sunarak, Gauss-Gamma dağılımlı saklı Markov modeli adında yeni bir model ve bu modelin durum çıkarımı ve parametre kestirme algoritmaları ileri sürüyoruz. Model, kalıcı rejimler sergilemek ve ağır kuyruklu dağılımlara sahip olmak açısından finansal piyasaların dinamiklerinden ilham alıyor. Hesaplamalı finans alanında böyle bir modele duyulan ihtiyacın arkasındaki nedenler, optimum portföy oluşturma alanında bir standart olan Ortalama-Varyans Analizinin matematiksel eksiklikleri ile ilişkilendirilerek tartışılmaktadır. Modelin performansı yapay üretilmiş ve gerçek finansal veri setleri üzerinde rejim belirleme ve portföy yönetimi deneyleri yürütülerek incelenmiştir. Sonuçlar modelin finansal piyasa dinamikleri hakkında anlamlı çıkarımlar yapabildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In many domains of science and engineering, such as signal processing, bioinformatics and computational finance, sequential data modelling and analysis is essential for various tasks including clustering, anomaly detection and forecasting. In this work, we present the fundamentals of time series analysis methods with a focus on modelling dynamical systems. Our goal is to make statistical inferences that are able to account for our uncertainty about the system while also being able to incorporate domain specific knowledge into these system representations. Hidden Markov models have been extensively studied in the literature because of their relative simplicity and flexibility. We propose an extension to this model called the Gaussian-Gamma hidden Markov model which introduces an additional latent scale parameter, along with its state inference and parameter estimation algorithms. The model is inspired by our prior knowledge of financial markets in terms of displaying persistent regimes and having heavy-tailed distributions. The intuition behind the need for such a model in computational finance is discussed with respect to the shortcomings of the standard mathematical framework of constructing an optimal portfolio called the Mean-Variance Analysis. We illustrate the performance of our model in both synthetically generated and real financial data sets with regime identification and portfolio management problems. Results show that our model is able to discover meaningful insights about the dynamics of financial markets.