Kadınlarda cinsel mitler, evlilikte güç algısı ve evlilik doyumu
Sexual myths, power in marriage and marital satisfaction in women
  1. Tez No: 652260
  2. Yazar: MELİKE USLU TAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL HAKKI TOMAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmada evli kadınlarda cinsel mit ve evlilikte algılanan gücün evlilik üzerindeki etkisi incelenmiştir. Cinsel mit ve evlilikte algılanan gücün evlilik doyumu üzerindeki etkisini incelemek amacıyla faktöriyel ANOVA kullanılmıştır. Katılımcılara Cinsel Mitler Ölçeği, Evlilik Yaşamı Ölçeği ve Çift Güç Ölçeği uygulanmıştır. Ölçekler çevrimiçi olarak kartopu tekniğiyle 410 evli kadına uygulanmıştır. Araştırma sonucuna göre evli kadınların evlilik doyumu yalnızca evlilikte algılanan güç düzeyine göre farklılaşmaktadır. Evli kadınlarda cinsel mit düzeyleri ve cinsel mit ve evlilikte algılanan gücün ortak ilişkisi evlilik doyumunda bir farklılaşma yaratmamaktadır. Bu çalışmada evlilik doyumu, cinsel mitler ve evlilikte algılanan güç bazı demografik değişkenler açısından incelendiğinde; evlilik süresi yalnızca evlilik doyumu ile pozitif yönde anlamlı bir ilişki gösterirken evlilik doyumu ve cinsel mitler çocuk sayısına göre anlamlı farklılık göstermektedir. Son olarak, evlilik doyumu ve evlilikte algılanan güç cinsel ilişki sıklığına göre anlamlı bir farklılık göstermektedir. Sonuçlar literatür ışığında tartışılmış ve ortaya çıkan sonuçlar doğrultusunda uygulayıcılara ve gelecekteki araştırmalara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of sexual myth and perceived power in marriage on marital satisfaction among married women was examined. Factorial ANOVA was used to examine the effect of sexual myth and perceived power in marriage on marital satisfaction. Sexual Myths Scale, Marital Life Scale and Dual Power Scale were used as data collection tools. The scales were applied to 410 married women via online platform (Google forms) and the snowball technique was used. According to the results of the research, marital satisfaction of married women differs only according to the perceived power level in marriage. Levels of sexual myth and the common relationship between sexual myth and perceived power in married women do not create a differentiation in marital satisfaction. When marital satisfaction, sexual myths and perceived power in marriage are analyzed in terms of some demographic variables, while the duration of marriage was positively associated only with marital satisfaction; marital satisfaction and sexual myths differentiated according to the number of children. Finally, marital satisfaction and perceived power in marriage differentiated according to the frequency of sexual intercourse. The results were discussed in the light of the literature and recommendations were made to the practitioners and future researches in line with the results.