Yapılarda yer altı suyuna karşı yapılan koruma sistemlerinin uygulanabilirliği ve güvenliğinin incelenmesi
Examining the applicable ness and safety of protection systems made against sub-water in buildings
- Tez No: 652313
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEPANTA NAİMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Su, insanların yaşamını sürdürebilmesi için vazgeçilmez bir yere sahip olmasına rağmen, yapılar için olumsuz etkileri olan, tahrip edici bir maddedir. Yapılarda en büyük dayanıma ihtiyaç duyulan yerler temel ve bodrumlar olmakla birlikte, yapılara en büyük zararı veren sular, temel ve bodrumları etkileyen yer altı sularıdır. Bu sebeple, yapılarda yer altı suyuna karşı koruma sistemleri uygulanmalıdır. Eğer gerekli çalışmalar yapılıp, tedbir alınmaz ise, yer altı suları çeşitli şekillerde yapıya etki eder ve zamanla yapıda olumsuz durumlara neden olur. Yapılmayan veya yanlış yapılan su yalıtım uygulamaları, yapı ömrünü önemli derecede azaltmakta, insan güvenliği ve sağlığını tehdit etmekte, yapı güvenliğinde geri dönüşü olmayan sorunlara neden olmaktadır. Bu nedenle, yapılan yüksek lisans tez çalışmasında, yer altı suyunun olumsuz etkilerinin neler olduğu ve bunlara karşı yapılan koruma sistemlerinin uygulanabilmesi için bilinmesi gerekenler ele alınmıştır. Söz konusu çalışmada, suyun halleri ve yapıya etki eden su türleri anlatılmış, yer altı suyunun hangi yollarla ne şekilde yapıya etki ettiği ele alınmıştır. Yapılarda hasara neden olan suyun fiziksel ve kimyasal etkilerine değinilmiş, verdiği zararların yapıda ne gibi sonuçlara neden olduğu anlatılmıştır. Yer altı suyunun oluşturduğu hasarların anlaşılması ile birlikte, yapılarda yer altı suyuna karşı yapılan koruma sistemlerinin neler olduğu, sistem özellikleri, kullanım alanları ve esasları ele alınmıştır. Bu doğrultuda, su yalıtım uygulamalarında kullanılan malzemeler sınıflandırılmış, özellikleri, uygulama usul ve kaideleri detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Su yalıtım sisteminin belirlenip, başarılı olabilmesi ve yapının yer altı suyunun olumsuz etkilerinden zarar görmemesi için, proje aşamasında ve uygulama esnasında yapılması gereken işlemler ve uyulması gereken kurallar anlatılmış ve bazı tavsiyelerde bulunulmuştur. Ayrıca, maliyet açısından örnek proje ile su yalıtım maliyetinin, yapının toplam maliyeti içerisinde oldukça düşük, yapı sağlığı ve güvenliği açısından ise oldukça büyük öneme sahip olduğu vurgulanmıştır. Söz konusu bu çalışma, su yalıtımı hakkında rehber olabilecek, doğru detay, doğru uygulama ve doğru malzeme tercih edilmesinde yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Although water has an indispensable place for people to survive, it is a destructive substance that has negative effects for structures. Although the places that need the greatest strength in the structures are the basics and basements, the water that does the greatest damage to the structures is the groundwater that affects the foundations and basements. For this reason, underground water protection systems should be applied in the structures. If necessary studies are carried out and precautions are not taken, groundwater affects the structure in various ways and causes adverse situations in the structure over time. Waterproofing practices that are not made or miscarried significantly reduce building life, threaten human safety and health, cause irreversible problems in building safety. Therefore, the master's thesis study focused on what the negative effects of ground water are and what needs to be known in order to implement the protection systems against them. In this study, the state of water and the types of water that affect the structure were explained and the way the groundwater affects the structure was discussed. The physical and chemical effects of the water that cause damage to the structures were mentioned and the damage caused by the structure was explained what resultsWith the understanding of the damage caused by groundwater, the structures discussed what protection systems against groundwater, system characteristics, uses and principles are discussed. Accordingly, the materials used in waterproofing applications are classified and their characteristics, application procedures and bases are explained in detail. In order for the waterproofing system to be determined, successful and the building is not damaged by the negative effects of groundwater, the procedures that should be taken during the project stage and during implementation and the rules that must be followed have been explained and some recommendations have been made. In addition, it has been emphasized that the cost of waterproofing with the sample project in terms of cost is very low within the total cost of the structure and is of great importance in terms of building health and safety. This work will help you to guide the waterproofing and to choose the right detail, the right application and the right material.