Automated oximeter design for capillary refill time, oxygen saturation and pulse
Kılcal damar dolum zamanı, oksijen satürasyonu ve nabız tahmini ölçümü için oksimetre tasarımı
  1. Tez No: 652315
  2. Yazar: NESLİŞAH ŞAHBUDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Kapiler Geri Dolum Zamanı periferik dokularda kan dolaşımını incelemek için kullanılan bir parametredir. Günümüzde kapiler geri dolum zamanı mekanik olarak ölçülmektedir ve uygulama ölçüm yapan personele göre değişim göstermektedir. Kapiller Geri Dolum Zamanı Dünya Sağlık Örgütünün Acil Durum Sınıflandırma ve Değerlendirme Kılavuzu'nda yer almaktadır. Kapiler geri dolum zamanındaki kılcal damarlardaki kan akışını belirleyebilmek için uygulanan kuvveti standart hale getiren bir ticari cihaz bulunmamaktadır. Bu projede ışık kaynakları, lineer aktüatör ve mikroişlemci kullanılarak bilinen bir kuvvetin parmak ucuna belirli bir süre uygulanarak kullanılan ışık kaynaklarından emilen ışığın kontrolü sağlanması amaçlanmıştır. Böylece kılcal damar geri dolum zamanı ölçülebilmektedir. Kılcal damar geri dolum zamanı ve nabız ölçebilen bir cihaz tasarlanmıştır. Bu tasarlanan cihaz parmak ucuna kan dolaşımı kesilinceye kadar yani nabız sıfır olana kadar uygulanmıştır. Uygulanan kuvvet kaldırılınca damarlardaki kan dolaşımı artıp, kılcal damarlar bir test öncesi rengine dönene kadar geçen süreye de kılcal damar geri dolum zamanı denir. Bu zaman literatürdeki değişik yaklaşımlara göre değişmekte ve eğer süre 3 saniyeden az ise kişinin kapiler geri dolum zamanı normal olarak kabul edilir. Eğer bu süre uzarsa, kişinin sağlıksız bir kan dolaşımına sahip olduğunu işaret edebilir. Kılcal geri dolum zamanı kardiyovasküler hastalıklar ve şok gibi klinik bulguların değerlendirilmesinde de önemli olabilir. Kılcal damar geri dolum zamanını ölçmek için uygulanan kuvvet bu cihaz yardımıyla standart hale getirilmiştir. Bu cihaz mikroişlemci tarafından kontrol edilmektedir. Nabız ölçümünü ise sadece kılcal damarlardaki kanlanmanın durduğu anı belirlemek için nabız sıfır olduğu ana kadar izlemekteyiz.
Özet (Çeviri)
Capillary Refill Time is a parameter used to evaluate blood circulation in peripheral tissues. Currently, it is measured manually and implementation varies according to the health care staff. It is included in the World Health Organization (WHO) Emergency Classification and Assessment guide. There is no commercial device that standardizes applied force to detect blood supply in the capillaries. In this project, it is aimed to control the light absorbed from the light sources used by applying light sources, linear actuators and microprocessors to the fingertip of a known force for a certain period. In this way, CRT can be measured. Capillary Refill Time and pulse measurement device was designed in this project. The designed device applies pressure to the fingertip in a short time for blocking blood circulation (when the pulse is zero) in the capillaries. After the pressure, the time of the tissue when it regains its previous color is measured. This is called Capillary Refill Time. If CRT is less than 3 s, it is considered normal. If this period is prolonged, it may indicate an unhealthy condition in the circulation. CRT may be important in clinical symptoms. Capillary refill time can also be important in evaluating clinical findings such as cardiovascular diseases and shock. Applied force for capillary refill time measurements is standardized in this device. This device is controlled by a microprocessor. It can monitor the pulse measurement until the moment when the pulse is zero because when the pulse is zero, blood circulation stops.