The representations of the archetypal Jew in Christopher Marlowe's Jew of Malta and William Shakespeare's Merchant of Venice
Malta Yahudisi Christopher Marlowe ve Venedikli William Shakespeare tüccarında arketipik Yahudinin temsili
  1. Tez No: 652317
  2. Yazar: FRANÇESKA GROPAJ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TATİANA GOLBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
William Shakespeare, yalnızca İngiltere'de değil, dünya çapında en popüler yazarlardan biridir. Çağdaş Christopher Marlowe'dan büyük ölçüde etkilenmiştir. Benzerlik temalarında, motiflerinde, araçlarında ve olay örgülerinde görülür. Araştırmam sırasında, bu iki yazarın eserleri sırasıyla Venedik Taciri ve Malta Yahudisi, her bir yazarın eklediği çeşitli farklılıkları ve özel süslemeyi keşfetmek için önce genel olarak karşılaştırıldı ve daha sonra ana karakterleri, yani Barabas ve Shylock, yakından incelendi. Yahudi arketipini yıkmak için. Aşağıdaki makale, Orta Çağ edebiyatından başlayarak Yahudilerin etrafında dönen arketipleri, tedaviyi, statüleri, hakları ve çağrışımları ayrıntılı bir şekilde incelemeyi, Rönesans ve Viktorya döneminden Modernizme kadar metamorfik ilerlemesini izlemeyi amaçlamaktadır. Daha önce inatçı, kötü niyetli, kötü adam ve Tanrı tarafından, özgün kimliğini belirsiz kişilik tehdidi ile karşı karşıya olan sosyal olarak yapılandırılmış bir ortamda bulmaya çalışan modernist yabancılaşmış Yahudiye karşı nefret olarak kabul edilen Yahudi arketip karakterlerinin başkalaşımı üzerine bir ayrıntıyla da karşılaşılacaktır. Özellikle, bu makale hem yazarların sanatsal rekreasyonlarını hem de Yahudi arketipinin süslemelerini anti-Semitizm üzerine bir hiciv olarak analiz ediyor.
Özet (Çeviri)
William Shakespeare is one of the most popular authors, not only in England but worldwide. He was greatly influenced by his contemporary Christopher Marlowe. The similarity is witnessed in their themes, motifs, devices, and plots. During my research, these two writers' works respectively The Merchant of Venice and The Jew of Malta, are first broadly compared in order to explore the various differences and specific embellishment that each author adds and later closely examining their main characters, namely Barabas and Shylock in order to deconstruct the Jewish archetype. The following paper aims to also elaborately examine the archetypes, treatment, status, rights and the connotations revolved around Jews starting from Medieval literature, tracing its metamorphic progress through Renaissance and Victorianism till Modernism. An elaboration on the metamorphoses of the Jewish archetypal characters, previously recognised as stubborn, malicious, villain and hatred by God to the modernist alienated Jew striving to find his authentic identity in a socially constructed environment facing ambiguous personality threat, will also be encountered. Specifically, this paper analyses both authors' artistic recreations and embellishments of the archetype Jew as a satire on anti-Semitism.