Kanal dolgusu söküm eğelerinin mikro çatlakoluşturma etkilerinin mikro bilgisayarlıtomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of retreatment instruments ondentinal microcrack occurrence with micro computed tomography
- Tez No: 652361
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MURAT KOÇAK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı tekrarlayan kök kanal tedavisinde kullanılan farklı eğe sistemlerinin kök kanal dolgusunu uzaklaştırması sırasındaki mikro çatlak oluşturma etkilerini mikro bilgisayarlı tomografi (μ-CT) ile değerlendirmektir. Ayrıca bu çalışmada, kullanılan sistemlerin kök kanal dolgusunu uzaklaştırmadaki çalışma süreleri karşılaştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada ortodontik nedenlerle çekilmiş, 42 adet tek köklü benzer uzunlukta alt küçük azı dişi kullanıldı. Kök yüzeyindeki organik artıklar uzaklaştırıldı. Tüm dişler dentinal mikro çatlak incelenmesi amacıyla μ-CT cihazı kullanılarak tarandı. Her dişten 9.99 μm çözünürlüğünde 1200 adet görüntü elde edildi. Deney başlangıcında dişlerin herhangi bir kök seviyesinde mikro çatlak olmadığı tespit edildi. Standart giriş kaviteleri hazırlandı. Çalışma uzunlukları belirlendikten sonra kanallar balanslı kuvvet yöntemi ile şekillendirildi. Kanallar pasif teknik kullanılarak dolduruldu. Dişlerden kök kanal dolgusu sonrası μ-CT görüntüleri alındı. Elde edilen görüntülere göre örneklerde mikro çatlak oluşumu tespit edilmediği için kök kanal dolgusu uzaklaştırma işlemine başlandı. Örnekler rastgele 3 eşit gruba ayrıldı (n=14). Deney gruplarında kanal dolgusunu uzaklaştırmak için ProTaper Universal Retreatment (PTUR), Mtwo Retreatment (MTR) ve D-Race Retreatment (D-RC) eğe sistemleri kullanıldı. Tüm gruplarda kanal dolgusu uzaklaştırma işleminin tamamlanma zamanı saniye olarak kaydedildi. Kanal dolgusu uzaklaştırma işlemleri tamamlandıktan sonra örneklerin son olarak μ- CT görüntüleri alındı. Tüm μ-CT görüntüleri her grupta; koronal, orta ve apikal üçlü olmak üzere üç bölgeye ayrıldı (n=400). Bu görüntüler mikro çatlak açısından değerlendirildi ve çatlak görülen kesitler kaydedildi. İstatistiksel değerlendirme SPSS 19.0 programı kullanılarak yapıldı. Sayısal değişkenlerin normal dağılıma uygunlukları Shapiro-Wilk testi ile incelendi. Sayısal değişkenler için tanımlayıcı istatistikler ortalama±standart sapma olarak ifade edildi. v Gruplar arasındaki farklılık çoklu karşılaştırma yöntemlerinden Tukey Testi ile Kruskal-Wallis varyans analizi, alt gruplar arasındaki farklılık ise Dunn's testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the effects of microcrack occurrence associated with the different retreatment file systems during root canal filling removal using micro-computed tomography (μ-CT). The working time of instrumentation systems to remove the root canal filling was also compared. Material and Method: In this study, forty-two single rooted mandibular premolars with similar lengths which were extracted for orthodontic reasons were used. The organic remnants on the root surface were removed. All the teeth were scanned to evaluate in terms of dentinal microcracks using μ-CT. A total of 1200 images ( pixel size 9.99 μm) were obtained from each tooth. In the initial of the experiment, the absent of microcrack formation was determined in any root thirds of the teeth. The standart access cavities were prepared. The root canals were shaped using balancedforce technique after the determination of working lengths. The root canals were obturated using passive compaction technique. After root canal obturation, the μ-CT images were obtained from the teeth. Since no microcrack formation was determined according to μ-CT images in the teeth, the removal of the root canal filling was started. The samples were randomly divided into three equal groups (n=14). In the experimental groups; ProTaper Universal Retreatment (PTUR), Mtwo Retreatment (MTR) and D-Race Retreatment (D-RC) instrumentation systems were used for the removal of the root canal filling. The working time to remove the root canal filling were recorded as seconds in all the groups. After removing root canal filling completed, the final μ-CT images were obtained from samples. All the μ-CT images in the each groups were divided into three regions; coronal, middle and apical thirds (n=400). The images were evaluated in terms of microcrack formation and the slices having microcracks were recorded. Statistical analyses were performed with SPSS 19.00 software. The data were analyzed with Shapiro-Wilk test as to whether or not they fell in the normal range. vii Variables are expressed as means ± standart deviation. The Tukey and Kruskal- Wallis tests were performed to determine the differences among the groups and Dunn's test were performed to determine the differences among the subgroups. PValue of less than 0.05 was considered statistically significant for all tests.