Çörek otu yağı kaynaklı antiinflamatuar etkili mikroemülsiyon göz formülasyonlarının hazırlanması ve değerlendirilmesi
Preparation and evaluation of anti-inflammatory microemulsion eye formulations from black seed oil
  1. Tez No: 652365
  2. Yazar: GÖRKEM TIRANBEŞLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH GEDİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Göz Hastalıkları, Pharmacy and Pharmacology, Eye Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Oküler mikroemülsiyon formülasyonlarının geliştirilmesi, geliştirilen mikroemülsiyon formülasyonlara gerekli kontroller yapılarak ideal mikroemülsiyonların seçilmesi, ideal mikroemülsiyonlara antiinflamatuar etkili Timokinon etkin maddesinin yüklenmesi ve Timokinon yüklü mikroemülsiyon formülasyonlarının oküler kullanıma uygunluğunun değerlendirilmesi için karakterizasyon, in vitro salım çalışması, sitotoksisite ve irritasyon çalışmalarının yapılması amaçlanmıştır. Geliştirilen oküler mikroemülsiyonların kuru göz hastalığı tedavisinde kullanılması hedeflenmiştir. Oküler mikroemülsiyon formülasyonları geliştirilmesinde iki metot kullanılmıştır. İlk olarak faz titrasyon yöntemi kullanılmıştır. Yağ fazı olarak Çörek otu yağı, yüzey etkin madde olarak Tween 20, Tween 80, Cremophor ELP, Cremophor RH40, yardımcı yüzey etkin madde olarak Gliserin, Propilen glikol ve Polietilen glikol 400 kullanılarak su ile titre edilmiştir. Üçgen faz diyagramı kullanılarak en yüksek alan değerini veren formülasyonlar belirlenmiştir. Diğer yöntem olarak yüksek devirli homojenizasyon yöntemi kullanılmıştır. Yağ fazı olarak Çörek otu yağı, yüzey etkin madde olarak Tween 20, Cremophor ELP, Cremophor RH40, yardımcı yüzey etkin madde olarak Gliserin ve Propilen glikol kullanılmıştır. Homojenizatör kullanılarak belirli oranlarda formülasyonlar hazırlanıp daha sonra hızlandırılmış stabilite şartlarında (40 °C sıcaklık ve %75 nem) stabilite kabininde 3 ay bekletilmiştir. Geçen süre zarfından sonra formülasyonların fiziksel görünümleri, damlacık büyüklüğü ve PDI değerleri belirlenerek en iyi formülasyonlar belirlenmiştir. Her iki metoda göre hazırlanan mikroemülsiyon formülasyonlarının seçimi içeriklerine göre belirlenmiş ve yüksek devirli homojenizasyon yöntemi ile hazırlanan formülasyonlar seçilmiştir. Belirlenen formülasyonların yağ fazına Timokinon yüklemesi yapılmıştır ve Timokinon yüklü ve yüklü olmayan formülasyonların karakterizasyon çalışmaları yapışmıştır. Timokinon yüklü mikroemülsiyon formülasyonlarının göze uygulanabilirlik açısından karakterizasyon çalışmaları, in vitro salım çalışmaları ve kinetik çalışmaları, ARPE-19 hücre hattında sitotoksisite çalışmaları ve irritasyon potansiyelini belirlemek için HET-CAM testleri yapılmıştır. Belirlenen oküler mikroemülsiyon formülasyonlarının oküler kullanıma uygunluğu için yapılan karakterizasyon çalışmaları sonucu formülasyonların göze uygulanabilir özellikte oldukları görülmüştür. Ayrıca yapılan in vitro salım çalışmaları ve kinetik çalışmaları, sitotoksisite ve irritasyon potansiyeli belirleme çalışmaları da mikroemülsiyon formülasyonlarının göze uygulanabilir olduğunu ispatlamıştır.
Özet (Çeviri)
It was aimed to develop ocular microemulsion formulations, to select the ideal microemulsion purification by making the necessary controls on the developed microemulsion formulations, to load the anti-inflammatory active ingredient Thymoquinone into ideal microemulsions, and to conduct characterization, in vitro release study, cytotoxicity and irritation studies, in order to evaluate the suitability of Thymoquinone loaded microemulsion formulations for ocular use. Ocular microemulsions developed are aimed to be used in the treatment of dry eye disease. Two methods have been used in the development of ocular microemulsion formulations. First, the phase titration method was used. It was titrated with water using Black seed oil as the oil phase, Tween 20, Tween 80, Cremophor ELP, Cremophor RH40 as the surfactant, Glycerin, Propylene glycol, and Polyethylene glycol 400 as the co-surfactant. Using the triangle phase diagram, the formulations giving the highest area value were determined. A high-speed homogenization method was used as the other method. Black seed oil was used as oil phase, Tween 20, Cremophor ELP, Cremophor RH40 as the surfactant, Glycerine and Propylene glycol as co-surfactants. Formulations were prepared in certain proportions by using a homogenizer and then kept in the stability cabinet under accelerated stability conditions (40 ° C temperature and 75% humidity) for 3 months. The best formulations were determined by determining the physical appearance, droplet size, and PDI values of the formulations after the elapsed time. The selection of microemulsion formulations prepared according to both methods was determined according to their content and formulations prepared by the high-speed homogenization method were selected. The oil phase of the identified formulations was loaded with Thymoquinone and the characterization studies of the formulations with and without Thymoquinone be done. Characterization studies, in vitro release studies and kinetic studies, cytotoxicity studies in the ARPE-19 cell line, and HET-CAM tests were conducted to determine the irritation potential of microemulsion formulations loaded with thymoquinone. As a result of the characterization studies carried out for the suitability of the determined ocular microemulsion formulations for ocular use, it has been observed that the formulations are applied to the eye. In addition, in vitro release studies and kinetic studies, cytotoxicity, and irritation potential studies have proved that microemulsion formulations are applicable to the eye.