İnterstisyel sistit rat modelinde intravezikal tarantula cubensis ekstraktının inflamasyona etkisi
The effect of intravesical tarantula cubensis extract on inflamation in interstitial cystitis rat model
- Tez No: 652371
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERHAN ATEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: İnterstisyel sistitin rat modelinde Tarantula Cubensis Ekstraktıyla intravezikal tedavinin histopatolojik ve immünolojik sonuçlarının ortaya konulması, böylece bu ajanın mesane inflamasyonu üzerine etkisinin ve yeni bir tedavi seçeneği olarak etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Toplam 30 adet wistar albino cinsi dişi rat; grup 1 (kontrol), grup 2 (hastalık) ve grup 3 (tedavi) olmak üzere 3 gruba (n=10 her grup için) ayrıldı. Haftada 2 kez, 2 hafta boyunca siklofosfamid uygulanması suretiyle daha önce tanımlanmış olan interstisyel sistit rat modeli oluşturuldu. Grup 3'e, model oluşturulduktan sonra Tarantula Cubensis Ekstraktı intravezikal olarak uygulandı. Histopatolojik olarak; ürotelyal dejenerasyon, nekroz, ülser, kanama, ödem, inflamasyon ve mast hücre sayısı değerlendirildi. İmmunolojik olarak IL-6, TNF-alfa, MPO, hidroksiprolin parametreleri değerlendirildi. One Way ANOVA testi, Chi-square, Kruskal Wallis testleri kullanılarak SPSS 21.0.0 programıyla istatistiksel analiz yapıldı. Bulgular: Grup 1'deki ratlarda tüm immünolojik ve histolojik parametrelerin diğer gruplardan anlamlı düzeyde düşük olduğu görülmüş olup, grup 2'de IL-6, MPO değerlerinin anlamlı seviyede yüksek olduğu görüldü (p0,05). Ülser açısından incelendiğinde her üç grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p=0,087).
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: It was aimed to reveal the histopathological and immunological results of intravesical treatment with Tarantula Cubensis Extract in a rat model of interstitial cystitis, thus evaluating the effect of this agent on bladder inflammation and its effectiveness as a new treatment option. Materials and Methods: A total of 30 wistar albino female rats; group 1 (control), group 2 (disease) and group 3 (treatment) were divided into 3 groups (n = 10 for each group). By applying cyclophosphamide twice a week for 2 weeks, the previously described interstitial cystitis rat model was created. In group 3, Tarantula Cubensis Extract was administered intravesically after the model was created. Histopathologically; urothelial degeneration, necrosis, ulcer, bleeding, edema, inflammation and mast cell count were evaluated. IL-6, TNF-alpha, MPO, hydroxyproline parameters were evaluated immunologically. Statistical analysis was performed with SPSS 21.0.0 program using One Way ANOVA test, Chi-square, Kruskal Wallis tests. Results: It was observed that all immunological and histological parameters were significantly lower in rats in group 1 than in other groups, and IL-6 and MPO values were significantly higher in group 2 (p0,05). When examined in terms of ulcers, no statistically significant difference was found between the three groups (p=0,087).