Kortikosteroid tedavisi alan immün trombositopeni(ITP) hastalarında tedavi yanıtını etkileyen klinik ve laboratuvar parametrelerinin incelenmesi
Investigation of clinical and laboratory parameters affecting treatment response in immune thrombocytopenia (İTP) patients who received corticosteroid treatment
- Tez No: 652383
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMİRCAN ÖZBALCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Çalışmamızda ITP hastalarına verilen kortikosteroid tedavisi yanıtlarına ve bu yanıtların idame edilmesine klinik ve labaratuar parametrelerinin etkisinin olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Yanıt kriteri olarak hastaların trombosit sayısının >30.000 mm3 üzerine çıkmasını, remisyon kriteri olarak >100.000 mm3 üzerine çıkmasını; relaps olarak da tekrar bu değerin altına inmesini sınır almayı planladık. Gereç Yöntem: Çalışmaya 2005-2019 yılları arasında SDÜ Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı'nda İmmün trombositopeni tanısı ile takip edilen 18 yaş ve üzeri klinik ve laboratuar verileri ve takipleri yeterli olan 58 hasta çalışmaya alınmıştır. Hastaların klinik, labaratuar verileri, tedavi yanıtları ve yanıt süreleri incelenmiştir. Bulgular: Çalışmaya alınan 58 hastanın 42'si kadın (%72,4) 16' sı erkek (%27,6) erkek cinsiyettedir. Hastaların genel yaş ortalaması 49,7 (±16,8) kadınların yaş ortalaması 43,8 (±16,5) erkeklerin yaş ortalaması 51,8 (±16,7) olarak hesaplanmıştır. Cinsiyet ve yaş ile tedavi yanıtları arasındaki ilişki karşılaştırıldığında anlamlı farklilik saptanmamıştır (p>0,05). Hastaların tanı anındaki başvuru şikayetleri, hepatomegali varlığı splenomegali varlığı, ek ilaç kullanımı ve ek hastalık varlığı ile remisyon idame süreleri karşılaştırıldığında anlamlı farklılık saptanmamıştır. ( p100.000) gözlenmiş olup %15,5 (n=9)'unda platelet sayısı 100.000'in üzerine çıkmaması nedeniyle tam yanıt gözlenmemiştir. Remisyon idameleri incelendiğinde 24 (%41) hastanın 12 ay üstünde remisyonunun sürdürdüğünü(Plt>100.000) 25 (%43) hastanın tedaviyle remisyona girdiği ancak 12 aydan önce relaps (Plt
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to investigate the effects of clinical and laboratory parameters on corticosteroid therapy responses and maintenance of ITP patients. As the response criterion, the platelet count of the patients increased to> 30.000 mm3 and the remission criterion increased to> 100.000 mm3; as relapse, we planned to limit this value to below again. Material and Method: Fifty-nine patients with the diagnosis of immune thrombocytopenia in SDU Medical Faculty Hematology Department between 2005-2019 were included in the study. Patients were 18 years or older with adequate clinical and laboratory data and follow-up. Clinical, laboratory data, treatment responses and response times of the patients were examined. Results: Of the 58 patients included in the study, 42 were female (72.4%) and 16 were male (27.6%) male. The mean age of the patients was 49.7 (± 16.8) and the mean age of the women was 43.8 (± 16.5) and the mean age of the men was 51.8 (± 16.7). No significant difference was found between sex and age and treatment responses (p> 0.05). No significant difference was found between the complaints at presentation at the time of diagnosis, presence of hepatomegaly, presence of splenomegaly, use of additional medication, presence of additional disease and duration of remission. (p 100,000), in 15.5% (n = 9), no complete response was observed because the platelet count did not exceed 100,000. When remission examinations were examined, it was seen that 24 (41%) patients maintained remission for more than 12 months (Plt> 100.000) and 25 (43%) patients were in remission with treatment but relapse (Plt