Kadınlarda menopoz semptomlarına ilişkin farkındalık düzeyi ve sağlık kurumlarına başvuru sıklığının araştırılması
  1. Tez No: 652384
  2. Yazar: İNCİLAY BENGÜ ÇULHA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE DİLEK GÜLDAL, ÖĞR. GÖR. NESLİŞAH GAFUROĞLU TAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Postmenopozal kadınlarda sık rastlanılan semptomların farkındalık düzeyi ve bu semptomlara bağlı olarak sağlık kurumlarına başvuru sıklığının araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem Araştırmaya Dokuz Eylül Üniversitesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı, Eğitim Aile Sağlığı Merkezleri'ne başvuran 45 yaş ve üzeri kadın bireyler dahil edilmiştir. Kasım 2018-Ocak 2019 tarihleri arasında gönüllülük esasına dayalı olarak dahil etme kriterlerine uyan 385 kişi çalışmaya alınmıştır. Araştırmamızda demografik veriler ve menopoz semptomlarını etkileyen faktörleri içeren bir soru formunun yanı sıra, Menopoz Semptomlarını Değerlendirme Ölçeği (MSDÖ) kullanılmıştır. MSDÖ ile birlikte her bir semptomun ne kadar şiddette var olduğu, hastanın bu semptomu hangi nedene bağladığı ve bu nedenle kaç kez sağlık kuruluşuna başvurduğu sorulmuştur. Verilerin değerlendirilmesinde ve analizinde IBM SPSS (The Statistical Package for Social Sciences) 24.0 istatistik paket programı kullanılmıştır. Tanımlayıcı sürekli değişkenler için ortalama, standart sapma; kategorik değişkenler için sıklık ve yüzde dağılımları, kategorik bağımsız değişken ve bağımlı değişkenlerin karşılaştırılmasında ki-kare testi, sayısal bağımsız değişkenlerin karşılaştırılmasında ise t-testi ile Anova testleri yapılarak p değeri
Özet (Çeviri)
It is aimed to investigate the awareness level of common symptoms in postmenopausal women and the frequency of application to health institutions depending on these symptoms. Methods The study included female individuals aged 45 and over who applied to Dokuz Eylul University, Department of Family Medicine, Education Family Health Centers. Between November 2018 and January 2019, 385 people who met the inclusion criteria on a voluntary basis were included in the study. In our study, a questionnaire including demographic data and factors affecting menopause symptoms, as well as the Menopause Rating Scale (MRS) were used. Along with the MRS, the severity of each symptom, the reason why the patient attributed this symptom, and how many times he applied to the health institution were asked. IBM SPSS (The Statistical Package for Social Sciences) 24.0 statistical package program was used to evaluate and analyze the data. Average, standard deviation for descriptive continuous variables; Frequency and percentage distributions for categorical variables, chisquare test in comparison of categorical independent variable and dependent variables, and p-value