WARFARİN KULLANAN HASTALARIN TTR DÜZEYLERİ İLE SOSYODEMOGRAFİK ÖZELLİKLERİ, KOMORBİDİTELERİ VE KULLANDIKLARI İLAÇLAR ARASINDAKİ İLİŞKİNİN ARAŞTIRILMASI
THE RESEARCH OF THE CORRELATION BETWEEN TTR LEVELS AND SOCIODEMOGRAPHIC FEATURES, COMORBIDITIES OF PATIENTS USING WARFARIN AND THE DRUGS THEY USE
  1. Tez No: 652385
  2. Yazar: AKİF BAYYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Kardiyoloji, İç Hastalıkları, Chest Diseases, Cardiology, Internal diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
AMAÇ: Warfarin AF, PTE, DVT gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan ana ilaçlardan birisidir. Etkinliği istenilen terapötik aralıkta kalmasına bağlıdır. Hastanın tedavi boyunca terapötik aralıkta geçirdiği süreye TTR denir. Bu çalışmada warfarin kullanan hastaların TTR düzeyleri ile sosyodemografik özellikleri, komorbiditeleri ve kullandıkları ilaçlar arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlandı. GEREÇ VE YÖNTEM: İç Hastalıkları polikliniğine başvuran ve/veya iç hastalıkları servisinde yatarak tedavi gören hastaların içinden warfarin kullanan 50 kadın 50 erkek geliş tarihlerine göre en yakın tarihten başlayarak seçildi. Hastaların dosyaları ve hastane otomasyon sistemi verilerinden yararlanılarak TTR düzeyleri Rosendaal yöntemi ile hesaplandı, sosyodemografik özellikleri, komorbiditeleri ve kullanılan ilaçlar kaydedildi. Hastalar TTR>%60 ve TTR%60 ve üzeri bulundu. Cinsiyet açısından karşılaştırıldığında istatistiksel anlamlı fark görülmedi. Meslek ve eğitim düzeyi açısından istatistiksel anlamlı fark görülmedi. BMI ile TTR grupları arasında istatistiksel anlamlı ilişki saptanmadı. Sigara kullanımı ile istatistiksel anlamlı ilişki saptanmadı. Komorbiditeler açısından, komorbiditeler tek tek karşılaştırıldığında istatistiksel anlamlı fark görülmedi. Kulanılan ilaçlar açısından, ilaçlar tek tek karşılaştırıldığında istatistiksel anlamlı fark görülmedi. Warfarin etkisini azaltan ilaç kullanımı açısından TTR grupları karşılaştırıldığında anlamlı istatistiksel fark görülmedi. Serum kreatinin ve ALT düzeyleri ile TTR grupları arasında anlamlı istatistiksel ilişki görülmedi. SONUÇ: TTR %60 ve üzeri, %60 altı olmak üzere iki gruba ayrılan hastaların TTR grupları ile sosyodemografik özellikleri, komorbiditileri, kullandıkları ilaçlar, serum kreatinin ve ALT düzeyleri arasında istatistiksel anlamlı ilişki görülmedi.
Özet (Çeviri)
AIM: Warfarin is one of main the drugs that is used for the treatment of the diseases such as AF, PTE, DVT. The effectiveness of it relies on its being in the desired therapeutic range. The time the patient spends in the therapeutic range throughout the illness is called TTR. The objective of this study is the research of the correlation between TTR levels and sociodemographic feature, comorbidities of patients using warfarin and the drugs they use. MATERIAL AND METHOD: Starting from the closest dates of their arrivals, 50 women and 50 men were selected out of the patients using warfarin who applied to Internal Diseases Polyclinic and/or who are inmates in Internal Diseases Service. TTR levels are calculated by Rosendaal method with the support of patients' folders and hospital automation system data and sociodemographic features, comorbidities and the drugs that are used are recorded. The patients are devided into two groups as TTR>60% and TTR60% and higher levels. When compared in terms of gender, there was no significant statistical difference. In terms of occupation and level of education there was no significant statistical difference. No statistical correlation between BMI and TTR groups were detected. No significant statistical correlation with smoking detected. No significant statistical difference was observed when the comorbidities were contrasted one by one. No significant statistical difference was observed in terms of the drugs used when they were contrasted one by one. When TTR groups were compared, no significant statistical difference was observed regarding the use of drugs that decreases the effect of Warfarin. No significant statistical correlation was observed between serum creatinine, ALT levels and TTR groups. CONCLUSION: Regarding the patients that are divided into two groups as TTR60%, higher levels and 60%, no significant statistical correlation was observed between TTR groups and sociodemographic features, comorbidities, the drugs that they use, serum creatinine and ALT levels.