Küçük hücreli dışı akciğer kanserli hastalarda adam17 ekspresyonu ve sağ kalım ile ilişkisi
In patients with non-small cell lung cancer adam17 expression and its relationship to survival
- Tez No: 652417
- Danışmanlar: PROF. DR. UMUT KEFELİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş: Akciğer kanseri, kansere bağlı ölümlerin önemli sebeplerinden birisidir. ADAM ailesi pek çok hayati hücresel olayda rol almaktadır, birikmiş kanıtlar ADAM'ların malign tümörlerde artmış ekspresyonunu göstermektedir Meme, over, böbrek, kolon ve pankreas,akciğer kanserinde ADAM ailesinin bir üyesi olan ADAM 17 önemli bir role sahiptir. Hastalar ve yöntem: Çalışmamıza Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Medikal Onkoloji kliniğine başvuran 19-83 yaş aralığında toplam 162 adet hasta alınmıştır. Bu hastaların 108 adeti evre 1,2,3 küçük hücreli dışı akciğer kanseri nedeni ile cerrahi rezeksiyon uygulanmış, 28 adeti çalışma grubundaki hastaların nonkanseroz dokusu ve 26 adeti ise bronşiektazi, kist hidatik, organize pnomoni gibi malign tanısı olmayan hastaların normal akciğer dokusunda immunhistokimya boyama gerçekleştirilmiştir ve boyanma yaygınlığı ve yoğunluğu patoloji kliniği tarafından değerlendirilmiştir. Bulgular:.İmmun histokimya ile analiz edilen ADAM 17 ekspresyonu 141(%87) olguda düşük ekspresyon, 21 (%13)olguda ise yüksek ekspresyon olarak tespit edilmiştir KHDAK tanılı hasta grubu, kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek ADAM 17 ekpresyonu göstermiştir. Yine tedavi yanıtı olmayan hastalarda daha yüksek ekspresyon izlenmiştir. Tek değişkenli analizlerde yüksek ADAM 17 ekspresyonu gösteren olgularda progresyonsuz sağ kalım (PSK) anlamlı olarak daha kısa bulunmuştur. (38,1 aya e 65,4 ay, p=0,009).benzer şekilde yüksek ADAM 17 ekspresyonu gösteren olgularda genel sağ kalım(GSK) anlamlı olarak daha kısa bulunmuştur.( 47,8 aya 72,1ay, p=0,031). Ancak her 2 değişken içinde çok değişkenli analizlerde ADAM 17 ekspresyonu bağımsız risk faktörü olarak görülmemiştir. Bunun sebebinin yetersiz hasta sayısı takip süresinin azlığı olduğunu düşünmekteyiz. Sonuç: Çalışmamıza göre ADAM17 karsinogenez ve progresyon için önemli bir belirteç olabilir. Fakat bu ilişkinin kanıtlanabilmesi için daha büyük vaka sayılı çalışmalara ihtiyaç vardır. Böylece ADAM-17'yi hedef alan tedaviler ile KHDAK yeni tedavi stratejilerinin gelişmesi mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
Objektive: Lung cancer is one of the major causes of cancer-related deaths.The ADAM family is involved in many vital celluler events from proliferation to migration, accumulated evidence suggests increased expression of Adams in malignant tumors. Being a member of ADAM family in breast cancer, ovarian, kidney, colon, pancreas and, lung ADAM 17 plays an important role. Material and Methods: A total of 162 patients in the 19-83 age range who applied to Kocaeli University Faculty of Medicine Medical Oncology Clinic were included in our study. Immunhistochemistry staining was performed 108 of these patients underwent surgical resection due to stage 1,2,3 non-small cell lung cancer, 28 of them were noncancer tissue of in the study group, and 26 of them are normal lung tissue of patients with no malignant diagnosis such as bronchiectasis, hydatid cyst, organized pneumonia. the prevalence and intensity of staining was evaluated by the pathology clinic. Results:ADAM 17 expression, analyzed by immunohistochemistry, was detected as low expression in 145 (89%) cases and high expression in 24 (11%) cases The patient group diagnosed with NSCLC showed significantly higher ADAM 17 expression than the control group. In addition higher expression was observed in patients without treatment response. In univariate analyzes, progression-free survival (PFS) was significantly shorter in cases with high ADAM 17 expression. (38.1 vs. 67.4 months, p = 0.009). Similarly, overall survival(OS) was significantly shorter in cases with high ADAM 17 expression. (47.8 vs. 72.1 months, p = 0.031). However, ADAM 17 expression was not seen as an independent risk factor in multivariate analysis of both variables. We think that the reason for this is the insufficient number of patients and the lack of follow-up time. Conclusions: According to our study, ADAM17 could be an important marker for carcinogenesis and progression. But larger number of case studies are needed to prove this relationship. Thus, the ADAM-17 target area of NSCLC development of new treatment strategies and treatments will be possible.