Büyük başlı çocukların özellikleri
The characteristics of children with macrocephaly
- Tez No: 652432
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK YAVUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Büyük başlılık toplumda sık rastlanan, çocuğun hekime getiriliş sebeplerinden birisidir. Sağlıklı çocuklarda görülebileceği gibi altta yatan doğuştan, genetik geçiş gösteren, özümseme ile ilgili veya edinilmiş bir duruma da bağlı olabilir. Bazen hayatı tehdit eden bir hastalığın işareti olarak belirebilir. Sebebe bağlı olarak, büyüme ve gelişme anlamlı şekilde etkilenebilir. Çalışmanın amacı, büyük başlılık (BB) tanımına uyan çocuk hastalara ait özelliklerin ortaya konmasıdır. Yöntem: Çalışmamıza Ocak 2012 - Kasım 2019 tarihleri arasında, Çocuk Sinir Hastalıkları Polikliniğinde görülen, gerçek BB tanımına uyan 673 ve nispi BB (baş çevresi büyüme çizgisinin boy büyüme çizgisine göre daha yüksekte olması) tanımına uyan 402 çocuk olmak üzere, 0-18 yaş grubundaki 1075 çocuk dahil edilmiştir. Hastaların cinsiyet, yaş, anne ve baba arasında akrabalık durumu, doğum çevresi dönem özellikleri, gelişim geriliği olup olmadığı, ağırlık, boy ve baş çevresi değerleri, anne ve baba baş çevreleri, fizik muayene bulguları, esas tanı, eşlik eden hastalıklar, yapılan görüntülemelerin sonuçları (beynin manyetik rezonanslı incelemesi, beyin bilgisayarlı tomografisi, kafa ultrasonografisi), elektroensefalografi ve elektronöromiyografi tetkiklerinin sonuçları, yapılan genetik tetkikler ve sonuçları geriye dönük incelenmiştir. Bulgular: Çocuk sinir hastalıkları pokliniğine gelen hastalarda, gerçek büyük başlılık görülme sıklığı %6,5, nispi büyük başlılık sıklığı ise %3,9'dur. Gerçek büyük başlılık tanılı vakaların yaş ortalaması 9,0 ± 5,3 yıl ve nispi büyük başlılık grubunun ise 7,0 ± 5,2 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: Macrocephaly is common in society. It is one of the reasons why the child is brought to the doctor. Although it can be observed in healthy children, it may be associated with underlying inherited, inborn errors of metabolism or an acquired condition. It may present as evidence of a life-threatening disease. Depending on etiology, growth and development may be significantly affected. Aim of the study is demonstration of the characteristics of pediatric patients meeting the definition of macrocephaly. Method: A total of 1075 children at 0-18 years of age, 673 meeting the definition of absolute macrocephaly and 402 meeting the definition of relative macrocephaly (higher head circumference percentile compared with that of height), who were examined in Pediatric Neurology Outpatient Clinic between January 2012 and November 2019 were included in the study. Patients' gender; age; parental consanguinity status; perinatal characteristics; presence of developmental delay; weight, height and head circumference values and percentiles; parental head circumference values and percentiles; physical examination findings; primary diagnosis; comorbidities; results of imaging studies (magnetic resonance imaging of brain, computed tomography of brain, head ultrasonography); results of electroencephalography and electroneuromyography; genetic studies performed and their results were reviewed retrospectively. Results: Among the patients who admitted to Pediatric Neurology Outpatient Clinic, prevalence of absolute macrocephaly was 6.5% and prevalence of relative macrocephaly was 3.9%. Mean age was determined to be 9.0 ± 5.3 years for cases with absolute macrocephaly and 7.0 ± 5.2 years for those with relative macrocephaly.