Farklı toplumsal statüye sahip kadınların kıskançlık ve mutluluk durumlarının karşılaştırılması
Comparison of environment and happiness of women with different social status
  1. Tez No: 652433
  2. Yazar: SABRİYE BATTAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP EJDER APAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu çalışma; farklı toplumsal statüdeki kadınların kıskançlık ve mutluluk düzeylerini belirlemek, karşılaştırmak ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma, Malatya Akçadağ Şehit Gökhan Aslan Devlet Hastanesi kadın doğum polikliniğinde 01.05.2019-26.03.2020 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 18 yaş üstü bekar, evli ve gebe kadınlar, araştırmaya katılmaya gönüllü ve araştırmaya alınma kriterlerine uyan 1525 (bekar 303 kadın+ çocuğu olan 307 kadın+ çocuğu olmayan 305 kadın+ 306 primipar gebe+ 304 multipar gebe) kadın oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”,“Öznel Mutluluk Ölçeği”ve“Çok Boyutlu Kıskançlık Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesin de sayı, yüzde, ortalama, tek yönlü varyans analizi ve Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Normal dağılım gösteren verilerde t ve One Way ANOWA testi, normal dağılım göstermeyen verilerde Mann Whitney-U, Kruskall Wallis testleri kullanılmıştır. Bulgular: Araştırma kapsamındaki; bekarların ÖMÖ puan ortalamasının 22.00±5.09, ÇBKÖ puan ortalamasının 85.30±24.08; evli ve çocuklu kadınların ÖMÖ puan ortalamasının 22.53±5.07, ÇBKÖ puan ortalamasının 81.06±21.66; evli ve çocuksuz kadınların ÖMÖ puan ortalamasının 24.64±5.03, ÇBKÖ puan ortalamasının 87.45±18.91; primipar gebelerin ÖMÖ puan ortalamasının 24.08±4.19, ÇBKÖ puan ortalamasının 86.68±17.69 ve multipar gebelerin ÖMÖ puan ortalamasının 23.53±5.27, ÇBKÖ puan ortalamasının 83.75±20.05 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This work; It is given to determine, compare and reflect on levels of jealousy and happiness in different social status. Material and Method: The study was conducted in Malatya Akçadağ Şehit Gökhan Aslan State Hospital gynecology outpatient clinic between 01.05.2019-26.03.2020. The sample of the study consisted of single, married and pregnant women over the age of 18, 1525 (303 single women + 307 women with children + 305 women without children + 306 primiparous pregnant + 304 multiparous women) who are volunteers to participate in the study and meet the inclusion criteria.“Personal Information Form”,“Subjective Happiness Scale”and“Multidimensional Jealousy Scale”were used to collect data. Number, percentage, mean, one-way analysis of variance and Pearson correlation analysis were used to evaluate the data. T and One Way ANOWA tests were used for normally distributed data, and Mann Whitney-U and Kruskall Wallis tests were used for non-normally distributed data. Results: Within the scope of the research; The mean SDQI of singles was 22.00 ± 5.09, and the mean SDLS score was 85.30 ± 24.08; the mean SME score of married women with children was 22.53 ± 5.07, and the mean SDLS score was 81.06 ± 21.66; the mean SME score of married and childless women was 24.64 ± 5.03, and the mean SDLS score was 87.45 ± 18.91; It was determined that the mean SCPI score of primipara pregnant women was 24.08 ± 4.19, the mean SDLS score was 86.68 ± 17.69, and the mean SDS score of multiparous pregnant women was 23.53 ± 5.27 and the mean MSCS score was 83.75 ± 20.05.