Genetics of hereditary sensory and autonomic neuropathy (HSAN)
Herediter duysal ve otonomik nöropati (HSAN) genetiği
  1. Tez No: 652461
  2. Yazar: SEDEN TEZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA BATTALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Kalıtsal Duysal Nöropati (HSN), ağırlıklı olarak duyu sinirlerini etkiler ve en bilinen semptomları, kas güçsüzlüğü, zayıflama ve ağrısız yaralanmalara ek olarak duyu kaybıdır. Otonomik semptomlar genellikle HSN ile birlikte seyreder, bu nedenle hastalık, Kalıtsal Duyusal ve Otonom Nöropati (HSAN) olarak da bilinir. Bu çalışmada, hastalıktan sorumlu geni belirlemek için başlangıçta HSAN tanısı alan bir Türk ailesi araştırıldı. Akraba evliliğine sahip ebeveynler, otozomal çekinik kalıtımı düşündüren üç hasta ve bir sağlıklı çocuğa sahiptir. HSN ile birlikte öksürük ve gastroözofageal reflü (GER) ailede ek semptomlar olarak bildirilmiştir. Hastalık, bu fenotipe sahip hastalarda daha önce kromozom 3p22-24 bölgesine haritalanmış, ancak sorumlu gen henüz tanımlanamamıştır. Otozomal çekinik, otozomal baskın ve X'e bağlı kalıtıma dayalı olmak üzere, ailede tüm ekzom dizileme (WES) yöntemi kullanılarak aday gen varyantlarını belirlenmiştir. WES verileri ayrıca homozigotluk haritalaması için HOMWES programı kullanılarak da incelenmiştir. Her aday varyantın rolü, segregasyon analizi ile değerlendirilmiştir. Ne yazık ki, bu analizler 12 farklı aday varyantın dışlanması ile sonuçlanmış, WES sonuçları doğrudan dizileme ile karşılaştırıldığında yüksek oranda yanlış pozitif sonuç gözlenmiştir. Çalışmanın son ayında, hastaneye yatışının ardından hastaya serebellar ataksi, nöropati ve bilateral vestibüler arefleksi sendromu (CANVAS) tanısı konulmuştur. Yapılan haplotip analizi ile, ailenin hasta üyelerinde CANVAS haplotipinin varlığı ortaya çıkmıştır. Bu bulgu, RFC1 genindeki (AAGGG) diziliminin çok sayıda tekrarlanması ile genişlemesi sonucunda bu ailedeki bozukluktan sorumlu olduğunu işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Hereditary Sensory Neuropathy (HSN), predominantly affects sensory nerves and is characterized by sensory loss in addition to muscle weakness, wasting and painless injuries. Autonomic symptoms are commonly associated with HSN, thus, it is also known as Hereditary Sensory and Autonomic Neuropathy (HSAN). A Turkish family initially diagnosed with HSAN was investigated in this study to identify the gene responsible for the disorder. The consanguineous parents had three affected and one unaffected children suggesting autosomal recessive inheritance. Along with HSN, cough and gastroesophageal reflux (GER) have been reported as additional symptoms in family. The disease was mapped previously to chromosome 3p22-24 in patients with this phenotype, however, the gene could not have been identified, yet. We have identified the causative candidate gene variants using whole exome sequencing (WES) data in the HSN family based on autosomal recessive, autosomal dominant, and X-linked inheritance. WES data were further evaluated using HOMWES program for homozygosity mapping. The causative role of each variant was evaluated by segregation analysis. Unfortunately, these analyses gave inconclusive results with exclusion of 12 different candidate variants. A high rate of false positive results was observed when WES results were compared with that of direct sequencing. In last month of the study, upon hospitalization, the patient was re-diagnosed as cerebellar ataxia with neuropathy and bilateral vestibular areflexia syndrome (CANVAS). The haplotype analysis showed the presence of CANVAS associated core haplotype among the affected members of the family. This finding indicated that repeat expansion of the (AAGGG) unit in RFC1 gene is responsible for the disorder in this family.