Cerrahi rezeksiyon uygulanmış N2 (+) hastalarda sağkalım analizi
Survival analysis in N2 (+) patients for whom surgical resection was performed
- Tez No: 652462
- Danışmanlar: DR. SELİM ŞAKİR ERKMEN GÜLHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Atatürk Göğüs Has. ve Göğ. Cerr.Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışma, küçük hücreli dışı akciğer kanseri nedeniyle opere edilen ve komplet rezeksiyon uygulanan, N2 lenf nodu istasyonları metastatik olarak saptanan hastalardaki sağkalım değerlendirmesini ve tutulan istasyon sayısı ile hangi N2 istasyonu tutulumunun sağkalımının daha iyi olduğunu ortaya koymayı amaçlamıştır. Gereç ve yöntem: Ankara Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştıma Hastanesi'nde Ocak 2009-Ekim 2013 tarihleri arasında küçük hücreli dışı primer akciğer kanseri nedeni ile opere edilen 901 hastadan N2 lenf nodu metastazı tespit edilmiş 96 (%10,6) hasta çalışmamıza dahil edildi. Hastalar iki ana başlık altında incelendi. İlk başlıkta lenf nodu istasyonu tutulumunun tek istasyon (%65,6, n:63) ve multipl istasyon (%34,4, n:33) olmasına göre sağkalım analizi yapıldı. İkinci başlıkta ise hastalar metastatik lenf nodu istasyonlarına göre 5 gruba ayrıldı. Grup 1 süperior (2 ve 4 numaralı) mediastinal lenf nodlarına metastaz tespit edilen (%20,8, n:20) hastalar, Grup 2 aortikopulmoner (5 ve 6 numaralı) mediastinal lenf nodlarına metastaz tespit edilen (%26, n:25) hastalar, Grup 3 santral (7 numaralı) mediastinal lenf noduna metastaz tespit edilen (%13,5, n:13) hastalar, Grup 4 inferior (8 ve 9 numaralı) mediastinal lenf nodlarına metastaz tespit edilen (%14,6, n:14) hastalar ve Grup 5 multipl mediastinal lenf nodu istasyonlarına metastaz tespit edilen (%25, n:24) hastalar olarak belirlendi. Bulgular: Çalışmada yer alan hastaların operasyon sonrası sağkalım süreleri belirlendi ve etki eden faktörler belirlenen gruplara göre analiz edildi. Operasyon sonrası N2 metastazı çıkma oranı %10,6 (n:96) olarak bulundu. Hastalar 24 ile 82 ay takip edildiler. Mediastinal lenf nodlarına metastaz tespit edilen hastaların sırasıyla 1, 2, 3, 4 ve 5 yıllık sağkalım yüzdeleri %85,6, %67, %41,2, %22,6 ve %12,3 olarak belirlendi. Ortalama sağkalım süresi 33,3 ay ve median sağkalım süresi 30,8 ay olarak bulundu. Cinsiyet, yaş (60 yaş üstü ve altı), operasyon tipi ve tarafı, hücre tipi ve adjuvan kemoterapi ve radyoterapi tedavisi alınması faktörleri göz önüne alındığında sağkalım sürelerinde farklılıklar olduğu görüldü ancak istatiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Mediastinal lenf nodlarında metastaz tespit edilen hastalarda, tek-multipl istasyon sağkalım farkı karşılaştırmasında tek istasyon tutulumunda 55,7 ay ortalama sağkalım ve multipl istasyon tutulumunda ise 25,5 ay ortalama sağkalım olduğu tespit edildi. Tek istasyon tutulumunun istatiksel olarak anlamlı (p‹0.05) olarak daha iyi sağkalıma neden olduğu belirlendi. Gruplara göre karşılaştırmada ise Grup 1'de (2 veya 4) 50,5 ay, Grup 2'de (5 veya 6) 61,4 ay, Grup 3'te (7) 34,4 ay, Grup 4'de (8 veya 9) 42,1 ay ve Grup 5'te (multipl) 29,8 ay ortalama sağkalım tespit edildi. Grup 1 ve 2'nin Grup 3 ve 5 ile karşılaştırmasında istatiksel olarak anlamlı (p‹0.05) olduğu ve daha iyi sağkalıma neden olduğu görüldü. Grup 4'te ise sağkalım süresinin Grup 3 ve 5'e göre daha uzun olduğu ancak istatiksel anlamlı fark oluşturmadığı izlendi. Sonuç: Preoperatif süreçte klinik N2 düşünülmeyen ve minimal invaziv ya da invaziv yöntemlerle rezeksiyon öncesi metastatik N2 tespit edilememiş hastalarda, operasyon sonrası patoloji ile ortaya çıkan metastatik N2 durumunda sağkalım için önemli olan noktalar vardır. Tek istasyon N2 tutulumunda multipl istasyon tutulumuna göre daha iyi sağkalım süreleri beklenmelidir. Özellikle 7 numaralı istasyon tutulumunda azalmış sağkalım görüldüğünden pre-peri operatif süreçte mutlaka örneklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to demonstrate survival assessment and determine survival of the number of metastatic stations and which N2 lymph node station involvement is better in patients with metastatic N2 lymph node stations who was operated for non-small cell lung cancer and applied complete resection. Materials and methods: 96 (10.6%) patients with N2 lymph node metastasis in 901 patients who had been operated for non-small cell lung cancer at Ankara Atatürk Chest Diseases and Thoracic Surgery Training and Research Hospital from January 2009 to October 2013, were included in the study. The patients were analized under two main headings. In the first title the survival analysis was performed depending on single station (65.6%, n:63) or multiple stations (34.4%, n:33) of lymph node involvement. In the second title patients were divided into 5 groups according to metastatic lymph node stations; Group 1 patients with lymph node metastasis detected in superior (level 2 and 4) mediastinal lymph nodes (20.8%, n:20), Group 2 aorticopulmonary (level 5 and 6) mediastinal lymph nodes (26%, n:25), Group 3 central (level 7) mediastinal lymph nodes (13.5%, n:13), Group 4 inferior (level 8 and 9) mediastinal lymph nodes (14.6%, n:14) ,and Group 5 patients with multiple metastasis to mediastinal lymph nodes (25%, n:24). Results: Survival times after surgery for patients in the study were identified and affecting factors were analyzed according to the specified groups. Postoperative occurrance rate of N2 metastasis was 10.6% (n:96). Patients were followed up for 24 to 82 months. 1, 2, 3, 4 ,and 5 year survival rates of patients who had metastasis in mediastinal lymph nodes was determined as 85.6%, 67%, 41.2%, 22.6% ,and 12.3% respectively. Average survival time was 33.3 months and the median survival time was 30.8 months. As gender, age (over and under age of 60), type and side of the operation, cell type and adjuvant chemotherapy and radiotherapy treatment considered to be factors, differences observed in survival but no statistically significant difference. In patients with mediastinal lymph node metastasis, comparison of survival difference in single-multiple stations; median survival of 55.7 months in single station and median survival of 25.5 months in multiple stations has been found.