İzmir ili merkez ilçelerinde çalışan Aile hekimlerinin kolorektal, prostat, meme, serviks kanserlerine ait risk faktörleri ve tarama davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the risk factors and screening behaviors of colorectal, prostate, breast, cervical cancers of family physicians working in the central districts of İzmir
- Tez No: 652467
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP KARTAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: Kanser, dünya genelinde giderek artan bir sağlık problemidir ve toplumlarda önemli bir sosyoekonomik yüke, bireylerde de maddi ve manevi kayıplara yol açmaktadır. Kanserle mücadelede etkili yöntemlerin başında, toplumda farkındalık sağlanması, risk faktörlerinden korunma ve kanser taramaları gelmektedir. Bu konularda aile hekimleri temel rolü oynadığından öncelikle kendi sağlığını koruyarak topluma örnek olabilmeleri önemlidir. Bu çalışmanın amacı aile hekimlerinin kolorektal, prostat, meme, serviks kanserlerine ait risk faktörlerini ve kendi tarama davranışlarını saptayabilmektir. Yöntem: Kesitsel tanımlayıcı tipteki bu çalışma, 2019 Şubat tarihinde İzmir merkez ilçelerinde çalışan ayrı iki tabaka olarak alınan 180 kadın ve 217 erkek aile hekimi ile gerçekleştirilmiştir. Hekimlerin dağılımı ilçelerdeki hekim sayısına oranlı olarak, rastgele seçilen ASM'lerdeki hekimlerle gönüllülük ilkesine göre gerçekleştirilmiştir. Veri toplama araçları olarak sosyodemografik bilgiler, kolorektal, prostat, meme, serviks kanserlerine ait risk faktörleri ve tarama davranışlarını değerlendirmeye yönelik sorulardan oluşan anket formu kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ve analizinde IBM SPSS (The Statistical Package for Social Sciences) 24.0 istatistik paket programı kullanılmış ve tanımlayıcı analizlerde ortalama, standart sapma, sıklık ve yüzde dağılımları, kategorik bağımsız ve bağımlı değişkenlerin karşılaştırılmasında ki kare testi yapılmıştır. p değeri
Özet (Çeviri)
Aim: Cancer is an increasing health problem worldwide and causes a significant socioeconomic burden in societies and financial and moral losses for individuals. Raising awareness in the society, protection from risk factors and cancer screening are the leading effective methods in combating cancer. As family physicians play the main role in these fundamental issues, they must first protect their health and guide the society as an example. The aim of this study is to determine family physicians' risk factors for colorectal, prostate, breast and cervical cancers and their own screening behavior. Method: This cross-sectional descriptive study was carried out in İzmir, in February 2019. 180 females and 217 males, in total 397 family physicians working in central districts of İzmir was recruited as two separate strata. The distribution of physicians was proportional to the number of physicians in the districts and randomly selected physicians from family health centers has participated according to the principle of voluntarism. A questionnaire was used includes physicians' sosyodemographic information, colorectal, prostate, breast, cervix cancers risk factories and screen behaviours as data collection tool. In the analysis and evaluation of research data IBM SPSS (The Statistical Package for Social Sciences) 24.0 was utilised; descriptive analyzes for all data, mean, standard deviation, frequency and percentage distributions, chi-square test for comparison of categorical independent variables and dependent variables were conducted. p value