İzmir ilindeki aile hekimlerinin sağlık tarama davranışları, uygulamaları ve iş yükü ile ilişkisi
The relationship of health screening behaviors, applications and work load of family physician in İzmir province
  1. Tez No: 651697
  2. Yazar: AYSEL AYDOĞAN KÖKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN ÖZÇAKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu çalışmada İzmir ilindeki aile hekimlerinin sağlık tarama davranışlarını, uygulamalarını ve iş yükü ile ilişkisini araştırmak amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışma İzmir ili 11 merkez ilçedeki aile sağlığı merkezlerinde çalışan aile hekimlerine yüz yüze görüşme yöntemi ile yapılmıştır. 2018 yılı İzmir merkez ilçelerinde çalışan 875 aile hekimine örneklem formülü (n= Nt2pq / d2 (N-1) + t2pq) kullanılarak hesaplanan 259 aile hekimiyle gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara sosyodemografik veri anketi, sağlık tarama davranışı anketi ve iş yükü ölçeği uygulanmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular, istatistiksel analizler için SPSS 22.0 programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde t testi, ANOVA ve korelasyon analizi kullanılmış, p< 0.05 anlamlı olarak kabul edilmiştir. Bulgular: Katılımcıların % 43,6'sı kadın, % 56,4'ü erkektir. Yaş ortalaması 53,53±5,96 yıldır ve %59,5'i 46-55 yaş aralığındadır. Katılımcıların %89,2'si evlidir. Hekimlerin %83,8'i pratisyen hekim, %13,1'i aile hekimliği uzmanıdır. Hekimlerin günlük baktıkları hasta sayısı ortalaması 61, birime kayıtlı birey sayısı ortalaması 3430 bulunmuştur. Aile hekimliği uzmanlarının sağlık tarama davranışı anketi doğru sayısı (7,02±4,10) pratisyen hekimlerin doğru sayısına (4,99±3,77) göre istatiksel olarak daha yüksek bulunmuştur (p: 0,016). Kanser taramalarını daha fazla yapan hekimlerin hem sağlık tarama davranışı anketi puan ortalaması hem de sağlık tarama davranışı anketi doğru sayısı az yapan hekimlere göre istatiksel olarak daha yüksek bulunmuştur. İş yükü ölçeği puan ortalaması, hem günlük bakılan hasta sayısı ortalaması yüksek olan grupta (3,62±0,46; p:
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to investigate the health screening behaviors, practices and their relationship with workload of family physicians in İzmir province. Method: The study was conducted with face-to-face interviews with family physicians working in family health centers in 11 central districts of İzmir. It was carried out with 259 family physicians calculated using the sampling formula (n = Nt2pq / d2 (N-1) + t2pq) for 875 family physicians working in İzmir central districts in 2018. Sociodemographic data questionnaire, health screening behavior questionnaire and workload scale were applied to the participants. Findings obtained in the study were evaluated using SPSS 22.0 program for statistical analysis. In the statistical evaluation of the data, t test, ANOVA and correlation analysis were used.