Mixed pickup and delivery vehicle routing problem with timewindows, shifts and meal breaks
Karısık dağıtım ve toplamalı, zaman kısıtlı, vardiyalı ve molalı araç rotalama problemi
  1. Tez No: 652471
  2. Yazar: ÇİĞDEM KARADEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET ÜMİT BİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Son alıcıya teslimat, hizmeti saglayan lojistik firmalarının odak noktası olmaya devam etmektedir. Paketlerini belirli zaman aralıgında teslim almak veya göndermek isteyen müsteri sayısı arttıkça Zaman Kısıtlı Araç Rotalama Problemi (VRPTW) etkin bir arastırma alanı olmaya devam etmektedir. Fakat birden fazla vardiyanın ve teslimat görevlilerinin mola saatlerinin var olması gibi gerçege yakın problem özellikleri literatürde gereken dikkati çekmemistir. Bunlar gibi fazladan gereksinimler, bu tezin odak noktası olan Karısık Dagıtım ve Toplamalı, Zaman Kısıtlı, Vardiyalı ve Molalı Araç Rotalama Problemi'ni (VRPMPDTWBS) açıga çıkarmıstır. Bazı müsterilerin zaman aralıklarının birden fazla vardiya ile örtüsmesi fazladan zorluk getirir. Çünkü problem vardiyalara göre ayrıstırılamaz. VRPMPDTWBS çözümü için üç metot gelistirildi. Ilk metot, 25 müsteriye kadar görece olarak daha küçük problemleri en iyi olarak çözen bir karısık tam sayılı lineer programlama modelinin formülasyonunu içerir. Bu modelin esas kullanımı, bir ilk çözüm üreten ve bu çözümü müsterilerin pozisyonlarını bir çözümdeki en iyi yerlerini ögrenmek için takip eden genis komsuluk araması mekanizmasıyla iyilestiren üç asamalı sezgisel yöntemin olusturdugu çözümleri degerlendirmektir. Müsterilerin takibi kavramının yardımıyla, ilk çözümler araç sayısı bakımından oldugu gibi önerilen genis komsuluk aramasının benzetimli tavlama ile birlestirilmesiyle toplam uzaklık bakımından da iyilestirilir. 1000 müsteriden fazla büyük problemler için, müsterileri belirli sayıda kümelere ayırmaya ve sonra her bir kümeye sezgisel yöntemimizin uygulanmasına dayanan baska bir sezgisel yöntem tasarlanmıstır. Farklı büyüklüklerdeki problemlerden elde edilen sonuçlar, önerilen sezgisel yöntemin VRPMPDTW-BS için kabul edilebilir hesaplama zamanı içinde iyi kalitede sonuçlar verdigini göstermistir. Ayrıca, önerilen sezgisel yöntem farklı Toplamalı Araç Rotalama Problemi çesitleri için literatürde bulunan en gelismis sezgisel yöntemlere denk sonuçlar verebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Last mile delivery remains to be a focal point in the operations of logistics service providers. As more customers are willing to pay a premium price for receiving or sending their parcel within a specific time window, the Vehicle Routing Problem with TimeWindows (VRPTW) has been an active research area. However, realistic problem features such as the existence of multiple working shifts and the meal breaks of the delivery personnel assigned to each shift have not received sufficient attention in the literature. The existence of these additional requirements gives rise to the VRPTW including Mixed Pickup, Delivery, Meal Breaks and Shifts (VRMPDTW-BS) which is the main focus of the present study. The fact that the time windows of some customers overlap with several shifts brings additional complexity since the problem cannot be decomposed with respect to shifts. We develop three methods for the solution of the VRPMPDTW-BS. The first method involves the formulation of a mixed-integer linear programming model, which can be solved to optimality for relatively small instances up to 25 customers. The main use of this model is to assess the quality of the solutions obtained by the proposed three-phase heuristic that is based on generating an initial solution and improving it using a large neighborhood search mechanism that monitors the positions of the nodes in the solution to learn their best place. With the help of node mobility concept, the initial solutions are improved in terms of the number of vehicles aswell as the total distance by combining the proposed large neighborhood search with simulating annealing procedure. For larger instances with more than 1000 customers, we also devise another heuristic based on partitioning the customers into a number of clusters and then applying our heuristic for each cluster. The results obtained on instances of different sizes show that the proposed heuristic yields solutions of good quality within acceptable computation times for VRPMPDTW-BS. Additionally, the proposed heuristic is comparable to the state of art heuristics in the literature for different variants of Vehicle Routing Problem with Backhauls.