Sürdürülebilir peyzaj uygulamalarına yönelik bitkilendirme çalışmalarının kurakçıl peyzaj yaklaşımına göre irdelenmesi: Sarıgerme günübirlik halk plajı örneği
Investigation of the plantation applications towards sustainable landscape applications according to the xeriscape approach: Aarigerme daily public beach case
  1. Tez No: 652478
  2. Yazar: SERAP ÇÖP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA AKAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günümüzde atmosfere salınan sera gazı miktarının artışı küresel ısınmanın etkilerini çarpıcı boyutlara getirmiştir. Küresel ısınmanın olumsuz sonuçları birçok doğal kaynağı etkilediği gibi canlıların yaşamı için temel unsurlardan olan su kaynaklarının varlığını tehlikeye sokmaktadır. Su kaynaklarının korunması; ekolojik dengenin sürdürülebilirliğini sağlamanın yanı sıra gelecek nesillere aktarılmasına da katkı sağlamaktadır. Bu sebeplerden dolayı suyun akılcı bir şekilde yönetilmesi ve kullanılması gerekmektedir. Bu bağlamda son yıllarda suyun yoğun kullanıldığı alanlardan biri olarak peyzaj tasarım uygulamaları karşımıza çıkmaktadır. Su sıkıntısı yaşanan bölgelerde özellikle peyzaj tasarımları açısından doğayla uyumlu ve sürdürülebilir bir uygulama olan kurakçıl peyzaj çalışmaları dikkat çekmektedir. Bu doğrultuda araştırmada, kurakçıl peyzaja uygun bitki türlerinin seçilmesi ve sürdürülebilir peyzaj tasarımlarının uygulanmasıyla ekosistemin doğal dengesine yeniden kavuşmasında katkı sağlayarak öncülük edilmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada;“Sarıgerme Günübirlik Halk Plajı”nda ki mevcut bitki varlığı tespit edilerek birçok bitkinin doğal tür olması nedeniyle kurakçıl peyzaj yaklaşımına uygun olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca çalışma alanında kurakçıl peyzaj ilkelerine uygun bir şekilde bitkisel tasarım projesi gerçekleştirilerek diğer kurakçıl peyzaj tasarımları için önerilere de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Increasing the amount of greenhouse gas emitted into the atmosphere has brought the effects of global warming to striking dimensions nowadays. The negative results of global warming affect many natural resources and and also endanger the existance of water, which is the basic element for living things. Protection of the water source; In addition to ensuring the sustainability of the ecological balance, it also contributes to the transmission of it to future generations. For these reasons, water must be managed and used rationally. In this context, landscape design applications are one of the areas where water is used intensively in recent years. In areas where water shortages are experienced, xeriscape landscaping works are remarkable as a sustainable application and compatible with nature. The preference of cultivated plants or natural species that consume less water in plantation studies in xeriscape landscaping practices is effective in reducing water usage. In this direction, it is aimed to lead the research by contributing to the restoration of the natural balance of the ecosystem by selecting the suitable plant species for the xerophytic landscape and applying sustainable landscape designs. Accordingly, in the research, the existing plant existence in“Sarigerme Daily Public Beach”was determined and it was concluded that many of them are suitable for xeriscape approach because of being natural species. In addition, plant design project in the study area was realized in accordance with xeriscape principles and suggestions for other xeriscape designs applications have been also included.