The use of personas in understanding healthy aging: Senior housing experiences through importance performance analysis (IPA) and simulated physical aging
Sağlıklı yaşlanma kavramını anlamada persona kullanımı: Önem perfomans analizi ve simüle edilmiş yaşlılık ile yaşlı yaşam evi deneyimleri
  1. Tez No: 652477
  2. Yazar: ŞEVKİYE MERVE TAŞOZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN AFACAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Erişilebilirlik, yaşlı bireylerin bağımsız yaşayabilmelerine, günlük aktivitelerinde daha aktif olabilmelerine imkân tanıyan ve performans seviyesini arttıran önemli bir tasarım unsurudur. Artan fiziksel aktivite ve performans seviyesi sağlıklı bir yaşlanma sürecine katkıda bulunur. Erişilebilir bir yaşlı yaşam evi modeli günümüzün önemli tasarım gereksinimlerindendir. Erişilebilirlik doğru metotlar ve empati teknikleri ile analiz edilmelidir ki yaşlı bireylere hitap eden bir model oluşturulabilsin. Bu tez, yaşlılık simülasyonu ile persona metodunu önem performans analizi yöntemini kullanarak birleştirmektedir. Böylece yaşlı bireyler için erişilebilir tasarım ile desteklenen günlük yaşamın temel aktiviteleri konusunda farklı bir yaklaşım sergilenmektedir. Sunulan bu yöntem, daha sonra erişilebilir yaşlı yaşam evleri tasarlayabilmek için persona metodu bazında model geliştirmekte kullanılmıştır. Bu model semantik bir kodlama sistemi olan ontolojik bir çalışma taslağı ile oluşturulmuştur. Elde edilen bu araştırma bulgularının gelecekte yapılacak olan yaşlılık çalışmalarına ve mobil bilgi işlem araştırmacılığına katkıda bulunması hedeflenmektedir. Tez bulgularına göre yaşlı bireylerin fiziksel kabiliyetlerinin farklı erişilebilirlik gereksinimleri ile ilişkisi olduğu ve bu ilişkinin anlaşılabilmesi için doğru yapılandırılmış bilgi yönetimi ile çözümlenmesi ve günlük yaşamın temel aktiviteleri ile ilişkilendirilmesi gerektiği sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Accessibility is an essential interior design consideration that increases performance level and allows older people to be independent and physically active in their daily activities. Increase in performance level and a physically active later life enable healthy aging. Modelling of an accessible senior housing is a necessity of the recent design world. Accessibility of these environments should be studied from older peoples' perspective with a focus on efficient ranking methods and empathy techniques. This thesis aims to present a new method of combining aging simulation with personas through importance-performance analysis (IPA) to support basic daily living activities (BADL). Juxta-positioning of IPA findings with aging simulation findings to use it for persona method makes this thesis unique. The proposed method helps to develop a prioritized persona-based model to create accessible senior housing for healthy aging. This model is constructed based on a semantic coding system; an ontology framework. The current thesis is an attempt to deal with the complex nature of accessible design and their attributes for aging studies, which are often considered as theoretical concepts and standards. The findings of the thesis are significant for future aging studies and mobile computing researches in terms of indicating that physical capabilities of older people are associated with different requirements of accessibility attributes, which require structured knowledge and data management to diagrammatize their association with BADL. Moreover, thesis findings are also beneficial for interior designers to make human-centered interior design decisions effectively.