Peyzaj mimarlığı alanında karşılaşılan tehlike ve risklerin iş sağlığı ve güvenliği açısından değerlendirilmesi
Evaluati̇on of hazards and ri̇sks encountered i̇n the fi̇eld of landscape archi̇tecture i̇n terms of occupati̇onal health and safety
  1. Tez No: 999425
  2. Yazar: SEFA NUR EVİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma Peyzaj Mimarlığı çalışanlarının iş kazalarına ve meslek hastalıklarına maruziyet düzeylerine kaynaktan çözüm önerileri sunmak ve maruz kalınan risk düzeyini“kabul edilebilir risk”düzeyine indirgemeyi amaçlamaktadır. İş sağlığı ve güvenliği, yalnızca bireysel sağlık açısından değil, aynı zamanda iş verimliliği ve sürdürülebilir çalışma ortamlarının sağlanması bakımından da büyük bir öneme sahiptir. Çalışanlar, yürüttükleri faaliyetler sırasında çeşitli risk faktörleri ile karşı karşıya kalmakta olup, bu riskler kullanılan ekipmanlar, iş süreçleri ve çevresel faktörler doğrultusunda farklılık gösterebilmektedir. Teknolojik gelişmeler, iş güvenliği açısından hem yeni tehditler meydana getirmekte hem de riskleri minimize etmeye yönelik çeşitli koruyucu önlemlerin geliştirilmesine olanak tanımaktadır. Bu bağlamda, çalışma ortamında karşılaşılabilecek potansiyel tehlikelerin ve olası risklerin önceden belirlenmesi ve gerekli tedbirlerin alınması, iş güvenliğinin sağlanması açısından kritik bir gereklilik olarak karşımıza çıkmaktadır. Peyzaj mimarlığı, doğal ve yapılı çevreyi düzenleyerek yaşam alanlarının estetik, işlevsellik ve sürdürülebilirlik kriterleri doğrultusunda geliştirilmesini amaçlayan bir disiplindir. Bu bağlamda gerçekleştirilen bitkilendirme, çim bakımı, yabancı ot temizliği, yürüyüş yollarının düzenlenmesi, sulama sistemlerinin kurulumu ve zararlılarla mücadele gibi faaliyetler, çalışanların fiziksel, kimyasal ve ergonomik risklere maruz kalmasına neden olabilmektedir. Özellikle ağır el aletleri, motorlu makineler, kimyasal maddeler ve zorlu hava koşulları, iş kazaları ve meslek hastalıkları açısından önemli tehditler oluşturmaktadır. Dolayısıyla, peyzaj mimarlığı alanında görev yapan çalışanların sağlığını koruyabilmek adına, tehlikelerin ve olası risklerin minimize etmeye yönelik önlemler alınması büyük bir gereklilik arz etmektedir. Bu çalışmada, peyzaj mimarlığı uygulamalarında karşılaşılan başlıca risk faktörleri sistematik bir şekilde ele alınarak, iş sağlığı ve güvenliği bağlamında alınması gereken önlemler ortaya konulmuştur. Bu çalışma sonucunda elde edilen çıktıların, İSG alanında karar vericilere, planlayıcılara peyzaj mimarlığı alanında yapılacak İSG çalışmalarına fikir verme niteliği taşıyarak sürdürülebilir bir güvenlik anlayışının benimsenmesine katkı sunacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
This study aims to provide source-based solution proposals to reduce the exposure levels of Landscape Architecture professionals to occupational accidents and diseases, and to lower the associated risk levels to an“acceptable risk”threshold. Occupational health and safety is of great importance not only in terms of individual health but also in ensuring work efficiency and sustainable working environments. During the performance of their duties, employees are exposed to various risk factors, which may vary depending on the equipment used, work processes, and environmental conditions. Technological developments both create new threats in terms of occupational safety and enable the development of various protective measures aimed at minimizing risks. In this context, the prior identification of potential hazards and possible risks in the working environment, as well as the implementation of necessary precautions, constitutes a critical requirement for ensuring occupational safety. Landscape architecture is a discipline that aims to develop living environments in accordance with aesthetic, functional, and sustainability criteria through the organization of natural and built environments. Activities such as planting, lawn maintenance, weed control, arrangement of walking paths, installation of irrigation systems, and pest control may expose employees to physical, chemical, and ergonomic risks. In particular, heavy hand tools, powered machinery, chemical substances, and harsh weather conditions pose significant threats in terms of occupational accidents and diseases. Therefore, in order to protect the health of employees working in the field of landscape architecture, it is essential to implement measures aimed at minimizing hazards and potential risks. In this study, the main risk factors encountered in landscape architecture practices are systematically examined, and the measures that should be taken within the framework of occupational health and safety are presented. We believe that the outcomes of this study will provide guidance for decision-makers and planners in the field of occupational health and safety, offering insights for future OHS initiatives in landscape architecture and contributing to the adoption of a sustainable safety approach.