Kızıldeniz kıta sahanlığının hukuksal statüsü
Legal status of the Red Sea continental shelf
- Tez No: 652492
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ARIDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Eski dünyanın merkezinde bulunduğuna inanılan ve ilahi dinlerin kitaplarında adı geçen Kızıldeniz, bulunduğu konum itibariyle Asya, Afrika ve Avrupa kıtaları arasında önemli bir geçiş noktası olması ve Atlas okyanusu ile Hint okyanusunu birbirine bağlamasından dolayı tarih boyunca dünyanın en önemli coğrafyalarından biri olmuştur. Nitekim doğu ile batı arasında gerçekleşen ticaretin en önemli rotası olan Kızıldeniz, bu özelliği ile tüm medeniyetlerin ilgisini çekmiş, özellikle Süveyş Kanalı'nın açılmasıyla beraber jeopolitik önemi daha fazla artmıştır. Bu özellikleri ile Kızıldeniz, kendisi üzerinde hâkimiyet kurmak isteyen medeniyetler arasındaki çatışmaya tarih boyunca sahne olmuştur. Bu tez çalışmasında, Kızıldeniz'in jeopolitik önemi vurgulanarak,“Kızıldeniz Kıta Sahanlığının Hukuksal Statüsü”konusu, uluslararası deniz hukukunda yaşanan son gelişmeler dâhilinde incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı, devletlere denizlerde ve okyanuslarda bulunan doğal kaynaklar üzerinde hak sahibi olmasını sağlayan kıta sahanlığı kavramını açıklamak ve hukuki rejimi ortaya koymaktır. Ayrıca jeopolitik önemi ile dünyanın en önemli deniz yollarından biri olan Kızıldeniz'in, uluslararası deniz hukukunda yaşanan son gelişmeler ışığında kıta sahanlığı hukuksal statüsünü incelemektir.
Özet (Çeviri)
The Red Sea, which is believed to be located in the center of the old World and mentioned in the books of the divine religions, has been on of the most important geographies throughout the World due to its location as on important transit point between Asia, Africa and Europe continents and connecting the Atlantic, and Indian oceans. As a matter of fact, Red Sea, which is the most important route of trade between east and west, attracted the attention of all civilizations with this feature and especially with the opening of Suez Canal in 1869, its geopolitical importance increased more. With this characteristics, the Red sea, has been the stage of the struggle between the civilizations that want to establish dominance over itself. İn this thesis, the geopolical importance of the Red Sea and“Legal Status of the Red Sea Continental Shelf”have been examined within the contex of recent developments in İnternational maritime law. The aim this study, is to explain the concept of continental shelf, which enablas states to have rights on natural resources in seas and oceans, and put forward their legal regime. İn addition, the geopolitical importance of the Red Sea, which is one of the most important maritime routes in the World, within the recent developments in the İnternational maritime law to examine the legal status of the continental shelf.