Muzaffer Buyrukçu'nun romanları üzerine tematik bir inceleme
A thematically review of Muzaffer Buyrukçu's novels
- Tez No: 652509
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY 3.KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
1940-2000 arası Türk edebiyatımızda öykü, günlük ve romanlarıyla tanınan Muzaffer Buyrukçu, eserlerinde toplumu ele almıştır. Eserlerinde çoğunlukla toplum ve toplumda yaşanan sorunlardan gerçekçilik esasında bahsettiği için Toplumcu Gerçekçilik düşüncelerinin izleri görülmektedir. Bu çalışmada Muzaffer Buyrukçu'nun Bir Olayın Başlangıcı (1969), Gürültülü Birkaç Saat (1969), Dar Sokaklardaki Duman (1992), Gece Bitmedi (1995), Akan Sular Şarap Olsa (1998), Dışardaki Rüzgâr (1998) ve Ucu Güllü Kundura (1998) adlı romanları tematik açıdan incelenmiştir. Yazarın romanlarda dile getirdiği sorunlar bireysel ve sosyal temalar ana başlıkları altında detaylı bir şekilde incelenmiştir. Buyrukçu, romanlarında genellikle kadın erkek ilişkileri, evlilik, aşk, yoksulluk, siyasi ve ayrımcılık gibi toplumsal ve bireysel sorunlara dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
Known for his stories, diaries and novels in Turkish literatüre between 1940-2000, Muzaffer Buyrukçu dealt with society in his works. Since he mostly mentions the problems in society and society on the basis of realism in his works, the traces of Socialist Realism are seen. In study, Muzaffer Buyrukçu's Bir Olayın Başlangıcı (1969), Gürültülü Birkaç Saat (1969), Dar Sokaklardaki Duman (1992), Gece Bitmedi (1995), Akan Sular Şarap Olsa (1998), Dışardaki Rüzgâr (1998) ve Ucu Güllü Kundura (1998) has been examined thematically. The problems expressed by the author in the novels are examined in detail under the main headings of individual and social themes. Muzaffer Buyrukçu, usually draws attention to social and individual problems such as male-female relationships, marriage, love, poverty, politicial and discrimination.