Plastik enjeksiyon tesislerinde iş sağlığı ve güvenliği açısından gürültü ölçümü ve uygulamaları
Noise measurement and applications in terms of occupational health and safety in plastic injection facilities
  1. Tez No: 652513
  2. Yazar: MELEK TEDİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmada; plastik enjeksiyon tesislerinde gürültü ölçümü ve uygulamaları incelenmiştir. Enjeksiyon makinalarından kaynaklanan gürültü; kişisel maruziyet, ortam, odyometri ölçümleri yapılmış, çalışanlar üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Ortamdaki gürültü ve kişisel maruziyet seviyeleri belirlenmiştir. Çalışanların gürültüden korunmaları için bazı uygulamalar yapılmıştır. Ülkemizde plastik imalatı Küçük ve Orta Ölçekli işletmeler tarafından yapılmaktadır. Bazı plastik enjeksiyon tesislerinde yönetmeliklere uygun olmayan, iş sağlığı ve güvenliğini olumsuz etkileyen yöntemlerle üretim yapılmaktadır. Plastik enjeksiyon tesislerinde kullanılan makina ve ekipmanlar gürültü seviyesini artırmakta ve çalışanları olumsuz etkilemektedir. İşletmelerdeki gürültü üst sınırı 85 dB(A) 'dır. Gürültü üst sınırı aşıldığında geri dönüşü olmayan meslek hastalığı, yani işitme kaybı oluştuğu tespit edilmiştir. Çalışanlarda sinirlilik hali, zihinsel performansta azalma, dikkat eksikliği ve iş veriminde azalma meydana geldiği görülmüştür, ayrıca bunun sonucunda, iş kazaları ve meslek hastalıkları oluştuğu tespit edilmiştir. Bu çalışmanın amacı, ortamdaki gürültü kaynaklarını ve seviyesini belirlemek, plastik enjeksiyon tesislerinde ortam ses ölçümlerini ve kişisel maruziyet ölçümlerini yaparak çalışanların gürültüden korunmasını veya daha az gürültülü ortamda çalışmalarına katkıda bulunulmasıdır. Amaca uygun olarak plastik enjeksiyon tesisinde ortam ses ölçümü, kişisel maruziyet ölçümü ve odyometri ölçümleri yapılmıştır. Örneklem grubunda çalışanlarda; çalışma yıllarına göre meydana gelen değişiklikler; odyometri ölçüm ve değerlendirmeleri ile tespit edilmiştir. Gürültüye bağlı işitme kayıplarının tedavisi yoktur, korunma en iyi yöntemdir. Yapılan ölçüm ve değerlendirmeler sonucunda, çalışanların gürültüden korunmaları için gürültü risklerinin eğitimlerle anlatılması, uygun kişisel koruyucu donanımların kullanılması, gürültünün azaltılması için kaynağından yok edilmesi, yok edilemiyorsa en aza indirilmesi için gerekli önlemlerin alınması sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this research, noise measurement and applications in plastic injection institutions were examined. Noise caused by injection machines, personal exposure, environment and audiometry measurements were made and its effects on employees were analyzed. Noises in the environment and personal exposure levels were determined. Some applications have been made for the purpose of protecting employees from noise. Plastic production in Turkey is carrying out by small and medium-sized enterprises. In some plastic injection facilities, production is carrying out with methods that do not comply with regulations and negatively affect occupational health and safety. Some machines and equipment which are using in plastic injection facilities increase the noise level and negatively affect employees. The noise upper limit in facilities is 85 decibels, A-weighted. Exceeding the upper limit of noise causes irreversible occupational disease, hearing loss. Decreased mental performance, lack of attention and work efficiency can be observed in employees. As a result, occupational accidents and occupational diseases occur. The purpose of this study is to determine the sources and levels of noise in the environment. Furthermore, it is to contribute to the protection of employees from noise or to work in a less noisy environment by making environmental measurements and personal exposure measurements in plastic injection facilities. In accordance with the purpose, environment measurement, personal exposure measurement and audiometry measurements were made in the plastic injection facility. The audiometry measurements and evaluations of the employees in the sample group were made considering their working years. There is no cure for hearing loss due to noise. The best method is to be protected. As a result of the measurements and evaluations, noise risks should be explained with training and appropriate personal protective equipment should be used in order to protect employees from noise. Necessary precautions should be taken to reduce the noise and to minimize it if it cannot be destroyed.