Mobilya sanayisindeki riskler ve alınan önlemler
Risks and measures in furniture industry
- Tez No: 652514
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN OSMANŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı, mobilya sanayisindeki firmalarda yapılan saha denetimlerle, yaşanmış risk kazaları tutanaklarını kontrol ederek ve çalışanlarla görüşerek karşılaşabilecekleri riskleri öncesinde tespit edip bunların yaşanmaması için önlemler alabilmektir. Sektörde karşılaşılan riskler sonucu iş kazası ve meslek hastalıkları meydana geldiği için bu çalışmada daha çok iş kazası ve meslek hastalıkları üzerinde durulmuştur. Çalışmanın incelenmesi için İzmir bünyesindeki 15 farklı mobilya fabrikasında çalışan toplam 60 katılımcı ile görüşülmüştür. Katılımcıların mobilya sektöründeki iş kazası ve meslek hastalıklarıyla ilgili tespitlerinin belirlenebilmesi için 15 sorudan oluşan anket hazırlanmış ve incelen anketlere göre değerlendirilme yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara bakıldığında en çok karşılaşılan iş kazası ve meslek hastalıkları tespit edilmiş ve mobilya sanayindeki alınması gereken önlemler tezde belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify the risks that can be encountered in the furniture industry and the precautions to be taken against these risks. Since work accidents and occupational diseases occur as a result of the risks encountered in the sector, this study focused on occupational accidents and occupational diseases. A total of 60 participants were interviewed at 15 furniture factories in İzmir for the study.In order to determine the determinations of the participants regarding work accidents and occupational diseases in the furniture sector, a questionnaire consisting of 15 questions was prepared and an evaluation was made according to the results obtained.According to the results obtained, the most common risk analysis and occupational diseases were determined and the way to be followed was determined.