Farklı orijinli ticari buğday çeşitlerinin çukurova koşullarındaki tarımsal özellikleri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 65253
  2. Yazar: GÖKHAN CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
VII ÖZ Bu çalışmada, farklı orjinli 15 ticari ekmeklik buğday çeşidinin verim ve verim unsurları, Çukurova bölgesinde halen yaygın olarak yetişen standart çeşitlerle kıyaslanarak, bu çeşitlerin yerine yetiştirilebilirle olanakları araştırılmış ve bölgenin taban ve kıraç koşullarına uygun bazı çeşitler belirlenmiştir. Çeşitlerin erkencilik, bindane ağırlığı, hektolitre ağırlığı ve verim değerleri ile 1995 ve 1996 yıllarındaki bölgede yaygın olan san pas hastalığından genel etkilenme oranlan birlikte değerlendirildiğinde bu çalışmada Lirasa, Panda, Seyhan, Ka“S”/NAC, Doğankent ve Yüreğir-89 vb. çeşitlerinin bölge için önerilebilecek çeşitler olduğu sonucuna varılmaktadır. ANAHTAR KELİMELER Verim Verim Unsurları Çukurova Bölgesi Taban Koşullar Kıraç Koşullar
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT This research was done with 15 bread wheat which were all different origins. Their yield and yield components were compared each other. So that, which bread wheat cultivars could grow instead of standarts wheat cultivars under lowland and upland conditions of Çukurova region were researched with this study. When, the earliness, 1000 seeds weight, hectoliter weight, yield values and the general influence rate from the yellow rust disease which was widespread in region in 1995 and 1996 are taken into consideration and evaluated; it was determined that Lirasa, Panda, Seyhan, Ka“S”/NAC, Doğankent and Yüreğir-89 etc. cultivars can be suggested for the region. KEY WORDS Yield Yield Components Çukurova Region Lowland Condition Upland Condition