Pelet yeme ilave edilen farklı orijinli yağların Gökkuşağı Alabalığı'nın çeşitli verimleri ve vücut kompozisyonu üzerine etkileri
- Tez No: 35128
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN AKYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Bu çalışma bazal bir rasyona ilave edilen farklı orijinli yağların gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) yavrularında canlı ağırlık artışı, yem değerlendirme, yaşama oranı, et ve karaciğer kompozisyonları üzerine etkilerini araştırmak için yapılmıştır. Bu araştırmada, bazal rasyon olarak % 9.7 oranında ham yağ, % 44.46 oranında ham protein ve 2803 k cal/kg ME (metabolik enerji) içeren ticari bir pelet yem kullanılmıştır. Bu yeme, yağların kuru maddeleri esas alınarak tavuk yağı, asit yağı, nötr yağ ve iç yağı (sığır don yağı) ilave edilmiş ve yemden aynı oranda eksiltme yapılmıştır. Böylece, yağ ilave edilen rasyonların enerji ve protein oranları eşitlenmiştir. Deneme beş muamele ve her muamelede üçer tekerrür olacak şekilde planlanmıştır.Her tekerrüre ortalama ağırlıkları 12-13 g civarında değişen balıklardan 20'şer adet konulmuştur. Her tekerrür için 324 litrelik (1.80 m x 0.45 m x 0.40 m) beton yalaklar kullanılmıştır. Herbir yalağa 4.6 It/dk su verilmiş ve su sıcaklığı araştırma süresi boyunca 8.9-9.4 °C arasında ölçülmüştür. Balıklara deneme süresi boyunca (130 gün) canlı ağırlıklarının % 2'si oranında yem verilmiştir. Araştırma sonunda, kontrol grubu ile tavuk yağı, asit yağı, nötr yağ ve iç yağı katkılı rasyonlarla beslenen balıklar sırasıyla, 80.40 ± 3.09 g, 94.66 ± 1.09 g, 92.33 ± 5.60 g, 99.62 ± 2.19 g, 89.75 ± 4.54 g. ortalama ferdi canlı ağırlığa ulaşmışlardır. Gruplarda % günlük ferdi spesifik büyüme nisbetleri ise, yine yukarıdaki sıra ile, 1.41 ± 0.03, 1.51 ± 0.02, 1.50 ± 0.02, 1.55 ± 0.03, 1.48 ± 0.04 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
İH SUMMARY The purpose of this investigation is determine the effects of the different sources of fats and oils supplemented into a basal pellet diet on the body weight gain, feed conversion rate, survival ratio, and the meat (muscle) and liver composition of the juvenil rainbow trout (O. mykiss). A commercial pellet diet containing 9.7 % crude fat, 44.46 % crude proteinand 2803 metolizable energy (ME)/kg diet was used as a basel ration in this study. Neutral oil, acid oil, poultry fat and beef tallow were added to a basal pellet diet as a dry basis of fats and oils, and the same amounts of oils and fats were removed from the basal diet. Thus, the energy and proteins levels of diets supplemented fats and oils were balanced. The diets were fed in triplacate to groups of 20 fish weighing approxcimately 12-13 g, and kept in 324 liters (1.80 m x 0.40 m x 0.45 m) flow-trough concrete tank. The tanks were suppled with well water of a rate of 4.6 l/min. and water temperature was measured as 8.9-9.4 °C. Fish were fed at a rate of 2 % their body weight during the experimental period (130 days). The final mean weights of fingerlings fed control diet, poultry fat, acid oil, neutral oil and beef tallow were found as 80.40 ± 3.09, 94.66 ± 1.09, 92.33 ± 5.60, 99.62 ± 2.19, 89.75 ± 4.54 g, respectively. The daily specific growth rate (%) for control diet, poultry fat, acid oil, neutral oil and beef tallow were calculated as 1.41 ± 0.03, 1.51 ± 0.02, 1.50 + 0.02, 1.55 ± 0.03, 1.48 ± 0.04 respectively.