Sağlık kurumlarında algılanan hizmet kalitesi ve hasta memnuniyetine yönelik bir araştırma: Mardin ili örneği
A research on perceived service quality and patient satisfaction in health institution: Example of Mardin province
- Tez No: 652565
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA GÜL BİLGİNER ÖZSAATCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Küreselleşme ve hızla artan rekabet ortamında işletmelerin hizmet sektöründe ayakta kalabilmeleri için üretim öncesinde ve sonrasında değişen dünya koşullarını takip ederek yeniliklere açık olmaları gerekmektedir. Gelişim ve büyüme eğilimi içerisinde yer alan hizmet sektörü, dünyada ki gelişim ve değişimden en çok etkilenen sektörler arasında da yer almaktadır. Bu çalışmada hizmet sektörü genel olarak incelenmiş olup hizmet sektöründe algılanan hizmet kalitesi ve hasta memnuniyeti tanımlanmıştır. Araştırmada veri toplanırken Mardin ili iki devlet ve iki özel hastanelerinin katılımcılarına Cronin ve Taylor (1992) Servperf algılanan hizmet kalitesi ölçeği ve Taşlıyan ve Akyüz (2010) müşteri memnuniyeti ölçeği uygulanmıştır. Gerçekleştirilen bu araştırma sonunda Devlet hastaneleri ve Özel hastanelerde algılanan hizmet kalitesi ve hasta memnuniyeti ile ilgili olarak; genelde katılımcıların memnun kaldıkları sonucuna ulaşılmış çalışma sonucunda devlet ve özel hastanelerin iyileştirilmesi için çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the environmental of globalization and rapidly increasing competition, business need to be open to innovations by keeping up with the changing world conditions before or after production in order to survive in the service sector. The service sector, which is in the development and growth trend, is also among the sectors most affected by the development and change in the world. In this study, service sector was examined in general and service quality and patient satisfaction were defined. Cronin and Taylor (1992) Servperf perceived service quality scale and Taşlıyan and Akyüz (2010) customer satisfaction scale were applied to the participants of two state and two private hospitals in Mardin. Consequently, regarding the perceived service quality and patient satisfaction in State and Private hospitals; it was concluded that the participants were satisfied and as a result of the study, solutions were offered for the improvement of public and private hospitals.