Kur'ân'da münazara âyetleri
Discussion verses in the Quran
- Tez No: 652566
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSKENDER ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Kur'ân-ı Kerim'de geçen en önemli hususların zirvesi mahiyetinde olan tevhidin sağlanması Yüce Allah'ın mahlûkatı var etme sebebidir. Beşeriyetin varoluşundan bu yana çeşitli evrelerden geçen insan ve cinler kendi yaratılışlarının farkında olsalar bile çoğu zaman ilahi disipline aykırı davranarak ya tamamen ya da kısmen haktan yüz çevirmekle inkâra kadar yol almışlar. Allah da bu hiyerarşiyi düzene koymak için zaman zaman yeryüzüne resuller ve nebiler göndererek dengeyi sağlamıştır. Peygamberler toplumları Allah'a davet ederken hakkın doğru bir şekilde anlaşılması için ilk önce delil ve burhanlar ileri sürerek onların inançlarının batıl olmasını gerçekleştirme çabası içerisine girmişler. Böylelikle onlar Rabbani üslup sayesinde gösterdikleri büyük azim ve gayretle zorluklar karşısında dimdik durarak yılmadan, usanmadan yüce risaleti eksiksiz bir şekilde toplumlarına ulaştırmıştır. Kur'ân-ı Kerim bu hususta eşsiz bir kaynak olup geçmişten günümüze değin çok önemli meseleler hakkında bilgi sunmakla bizlere geniş bir ufuk alanı açmıştır. Münazara ayetlerini incelediğimiz zaman karşımıza çıkan tartışma şekillerini yeri geldikçe konular hâlinde sıralamakla önemine değindik. Şüphesiz Allah'ın kitabını öğrenmeye zaman ayırmak insanın hem ilmi hem de ahlaki yönden gelişmesine imkân sağlar. Ayrıca Allah ve melekleri, peygamberlerle kavimleri, hak davetçileri ile insanlar arasında gerçekleşen olaylar hakkında araştırma yapmak hak ve batılın en güzel bir biçimde anlaşılmasına yardımcı olur. Böylece insanlık şirk, küfür bataklığından kurtularak tarihte iz bırakan ümmetin baş tacı muhacir ve ensar gibi Allah'ın rızasını kazanmayı hedef edinebilir. Yaptığımız araştırma bilimsel araştırma türlerinden yöntemine göre araştırma olup olay ve olguların geçmişle ilişkisinin olması, doğru ve güvenilir kaynaklara dayanarak veri toplamak esas alınmıştır. Bunun yanı sıra olayları ve problemleri anlayarak anlatmak, verileri analiz ederek sonuçları açıklamakla münazara hakkında enine ve boyuna tüm detaylara değinmeye de gayret ettik. Elde ettiğimiz bilgilerin okuyucular için de faydalı olmasını ümit ederek farklı kaynakları esas almakla genel ve özel yönlerine de dikkat çektik.
Özet (Çeviri)
The provision of monotheism is the summit of the most important issues in the Holy Quran and it is the reason of the creation of creatures by Almighty Allah. Even though human beings and jinn who have gone through various stages since the existence of the humanity and been aware of their own creation, most of the time by acting against divine discipline, either completely or partially by turning away from the truth, they went until denial. In order to regulate this anarchy, Allah has provided balance by sending prophets and envoys from time to time. When inviting societies to Allah, the prophets, first attempted to make societies' beliefs superstitious by putting forward evidences to understand the truth correctly. Thus, with their great determination and effort, due to their Rabbani style and standing in the face of the difficulties, they delivered the supreme prophethood to their societies without being tired. The Holy Quran is a unique resource in this regard, has opened to us a wide area of horizons by presenting information about the most important issues from the past to the present. When we examined the verses, we noted the importance of the discussion forms that came across sorting by topics. Undoubtedly, taking the time to learn the book of Allah, allows people to develop both scientific and moral aspects. Additionally to investigate the events that take place between Allah and His angels, prophets and tribes, inviters of the truth and people, and thus, provides the best understanding of truth and superstitions. Humanity can aim to gain the consent of Allah, like the chief crown of the ummah - the emigrant and ensar, who has left their mark on history by getting rid of the shirk and blasphemy swamp. According to its method and the relationship of the past events and the facts, our research is the scientific type which is based on accurate and reliable sources. Additionally, understanding and explaining the events and the problems, also analyzing the data and its outcomes, we've tried to address all the comperehensive details of the discussion. We drew attention to the general and specific aspects based on different sources by hoping the obtained information will be useful for readers.