Merkez ve kenar bağlamında lise öğrencisi olmak (Fenomenolojik bir yaklaşım)
Being a high school student in the center and the edge context (A phenomenological approach)
  1. Tez No: 652568
  2. Yazar: ŞENAY KAVURGACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH SELVİTOPU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmanın amacı lise öğrencilerinin öğrenim gördüğü okul türü bağlamında aile, öğretmen ve çevre ile yaşadıkları deneyimleri irdelemektir. Çalışma, nitel araştırma türlerinden olan fenomenolojik araştırma deseniyle tasarımlanmıştır. Çalışma grubu, 2019- 2020 eğitim öğretim yılında fen ve meslek lisesi okullarında öğrenim görmekte olan 10 öğrenciden oluşmaktadır. Katılımcılar, amaçlı örnekleme tekniklerinden“kartopu örnekleme tekniği”ile belirlenmiştir. Veri toplama sürecinde yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak görüşmeler yapılmıştır. Veriler, içerik ve betimsel analiz yöntemiyle irdelenmiştir. Verilerin çözümlenmesinde Nvivo 11 programı kullanılmıştır. Katılımcılardan elde dilen veriler doğrultusunda 4 ana tema oluşturulmuştur. Söz konusu temalar,“Lise dönüm noktasıdır”,“Acaba ortamımız nasıl olacak?”,“İster fen lisesinde, ister meslek lisesinde oku”,“Okuduğun okul değil de hayallerin daha önemli”olarak belirlenmiştir. Bulgular sembolik etkileşimcilik kuramı bağlamında irdelenmiş ve çeşitli öneriler geliştirilmiştir. Sonuç olarak, katılımcıların okul türü bağlamında çok farklı deneyimler yaşadıkları, okul türünün hayatlarında önemli bir belirleyici rol oynadığı ve oynayacağı, okul türüne göre aile, öğretmen, çevre ve toplumun farklı tutumlar sergiledikleri söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the experiences high school students have with their family, teachers and environment in the context of the type of school they attend. The study was designed with the phenomenological research design, which is one of the qualitative research types. The working group consists of 10 students studying at science and vocational high schools in the 2019-2020 academic year. Participants were determined using the“snowball sampling technique”, one of the purposeful sampling techniques. During the data collection process, interviews were conducted using a semi-structured interview form. The data were examined by content and descriptive analysis method. Nvivo 11 program was used to analyze the data. Four main themes were created in line with the data obtained from the participants. . The themes in question were determined as“The turning point of high school”,“I wonder how will our environment be?, Whether you study in a science high school or a vocational high school ”,“Your dreams are more important than the school you attend”. The findings were analyzed in the context of symbolic interactionism and various suggestions were developed. As a result, it can be said that the participants have very different experiences in the context of the school type, the school type plays and will play an important determinant role in their lives, and the family, teacher, environment and society exhibit different attitudes according to the type of school.