'Doesn't fit us': Understanding recruiters' person-organization fit perceptions in employee selection process
'Bize uymaz': İşe alım sürecinde işe alım uzmanlarının birey-örgüt uyumu algılarının anlaşılması
  1. Tez No: 652578
  2. Yazar: ÖZLEM ERSON
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İDİL IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Örgütsel Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Birey-örgüt uyumu, 50 yılı aşkın bir süredir araştırmacıların üzerinde çalıştığı bir konu olmayı sürdürmektedir. Literatürdeki gelişmelerle birlikte, işverenler de insan kaynakları süreçlerinde, özellikle işe alım esnasında birey-örgüt uyumu kavramına dikkat etmeye başladılar. Bu çalışmada, şirketlerinde işe alımdan sorumlu 5 insan kaynakları profesyoneli ile görüşmeler yaptık. Geçmiş araştırmalara baktığımızda çoğunlukla işe alım sonrası döneme ilişkin yapıldığını veya daha çok uyum veya uyumsuzluk durumunun yarattığı sonuçları anlamaya çalıştığını görmekteyiz. Bu çalışmanın odak noktasını işe alımcıların, işe alım sürecinde“birey-örgüt uyumu”nu nasıl değerlendirdiği üzerine kurguladık. Bulgular gösteriyor ki, işe alımcıların“birey-örgüt uyumu”hakkında net bir tanımlaması bulunmamaktadır. Neredeyse tüm katılımcılarımız mülakatların birey-örgüt uyumunu ölçümlemek için yetersiz olduğunu belirtmiş olmasına rağmen, aynı zamanda birey-örgüt uyumunu ölçümlemek için doğru araçlara sahip olmadıklarını söylediklerini görmekteyiz.. Bununla birlikte, bulgularımız birey-örgüt uyumunun her organizasyon için aynı öneme sahip olmadığını göstermektedir. Bazı organizasyonlar için birey-örgüt diğerlerine göre daha önemli olarak tanımlanmaktadır. Bu çerçevede, çeşitlilik & dahil etme, gençleştirme, kültürel değişim gibi İK stratejilerinin şirketlerin birey-örgüt uyumu konusundaki bakış açılarının belirlenmesinde önemli olduğunu söyleyebiliriz. Bulgularımızın ışığında geliştirdiğimiz, birey-örgüt uyumunun işe alım kararının verilmesindeki rolüne ilişkin çerçeve sistemi de bulabilirsiniz.
Özet (Çeviri)
Person-Organization fit has been one of the widely researched concepts over the last five decades amongst researchers. In line with the popularity of the concept among the researchers, employers have also begun to pay attention to organizational fit in their human resources practices, specifically in recruitment. In this study, we have interviewed 5 human resources professionals who are responsible for the employee selection process in their companies. When we look at the literature, most of the previous research has been conducted after the hiring stage or majorly concerned in assessing the outcomes of fit or misfit. This study is focused on how fit is actually assessed by recruiters in the pre-hire stage in employment selection process. Our findings suggest that, recruiters do not have a clear definition of what organizational fit means. Although almost all of the participants think that interviews are not enough to assess the P-O fit in the recruitment process yet most of them stated that they do not have adequate tools to assess organizational fit. The findings of the research also suggest that P-O fit is not equally important to each organization. There are some organizations where organizational fit is considered more important than others. It's worth mentioning that human resources strategies such as diversity & inclusion, rejuvenation, cultural transformation etc. are affecting organizational fit perspectives of the companies. We also present under emerging theory, a framework for the role of P-O fit in the decision making process in the light of our findings.