An investigation of makerspaces for their contribution to social innovation
Makerspace'lerin sosyal inovasyona katkısının araştırılması
- Tez No: 652606
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE HAZAR KÖKSAL BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım Teknoloji ve Toplum Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Maker atölyeler, komünite ve/ya bireylerin işbirliği yaptığı, açık kaynak ile bilgi paylaştığı ve üretim araçlarına kolay erişim sağlayarak hızlı bir şekilde ürün üretebildikleri atölye alanları veya programlardır. Hipotezime göre, maker atölyeler bilgiye ve araçlara ulaşmaktaki bariyerleri aşağıya çekerek ve farklı sektörlerdeki çeşitli aktörler arasındaki dialogu arttırarak sosyal inovasyon için elverişli alanlar oluşturmaktadır. Bu Yüksek Lisans çalışmasında, maker atölyelerin hangi yollarla sosyal inovasyona katkıs sağladığını araştırmayı amaçlıyorum. Bu tez kapsamında, Türkiye'de, bölgedeki Maker Harekatı öncülerinin kurdukları 4 maker atölye vaka çalışması olarak seçildi. Bu çalışmada, maker atölyelerin organizasyonel modelleri ve dağılım modelleri inceleniyor ve maker atölyelerin karşılaştırmalı analizi sosyal inovasyon literatürü ile araştırılıyor. Sosyal inovasyon üzerine yapılan çalışmalar erken döneminde olduğu için bu araştırma sosyal inovasyonun pratikte maker atölyeler aracılığı ile nasıl gerçekleştiğini anlamayı ve sosyal inovasyon çalışmalarına katkı sağlamayı amaçlıyor.
Özet (Çeviri)
Makerspaces are workshop areas or programs where communities or/ individuals collaborate together, share knowledge in an open source way, and produce products fast with an easy access to fabrication tools. According to my argumentation, makerspaces create a fertile atmosphere for social innovation by lowering the barriers in access to knowledge and tools and by improving the dialogue among various actors from different sectors. In this Masters Thesis study, I aim to discover in which ways makerspaces contribute to social innovation process. 4 makerspaces, established in Turkey, which are the pioneers of the Maker Movement in the region were chosen for case studies. The organizational models and diffusion models of these makerspaces are examined and the cross-case analysis of these makerspaces are discussed with the social innovation literature. As the studies on social innovation are still in early stages, this research aims to understand how social innovation is being practiced in the real world through makerspaces while contributing to the social innovation studies.