Action recognition for social robots
Sosyal robotlarda aksiyon tanıma
- Tez No: 652614
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN LEVENT AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
İnsan aksiyonlarını tanıma ve anlayabilme sosyal integrasyon için önemli bir önşarttır ve sosyal bir topluluğun üyelerinin birbirleri ile ve çevreleri ile etkileşim kurmalarına olanak sağlar. Bir insanın algısal kabiliyetlerinin gelişimi sırasında, insan aksiyonlarını tespit etme ve onları tanıma kabiliyeti uzun bir zaman içerisinde gelişir. İlk olarak; basit, belirgin ve içerisinde fazla belirsizlik içermeyen aksiyonları tanımayı öğreniriz. Bunlara örnek olarak el sallama, yemek yeme veya yürüme aksiyonları verilebilir. Bu kabiliyetimizi geliştirdikçe, gülümsemek, dinlenmek veya okumak gibi daha incelikli aksiyonları da algılamaya başlarız. Daha karmaşık durumlarda ise bu aksiyonlar birbirleri ile kesişebilir veya daha karmaşık bir aksiyonu meydana getirebilir. İnsanlara benzer bir şekilde, robotlar için de, etrafındaki insanlarla doğal ve akıcı etkileşim kurabilmek ve içinde bulunduğu duruma göre hareketlerini planlayabilmek, etrafındaki insanların hareketlerini algılayabilme ve anlayabilme kabiliyeti önem arz etmektedir. Bunun için, sosyal bir robot farklı bozucu etkilerin mevcut olduğu gerçek hayat koşullarında çalışabilen güçlü bir aksiyon tanıma modülüne ihtiyaç duymaktadır. Aksiyon tanıma, insan hareketlerinin zamana bağlı olarak gözlenmesi ve bu gözlemlerin önceden tanımlanmış bazı aksiyon sınıfları ile eşleştirilmesidir. Çoğu durumda, aksiyon tanıma ve aksiyon tespit etme görevlerine eş zamanlı olarak ihtiyaç duyulmaktadır. Aksiyon tespit etme, genellikle uzun bir görüntü içerisinden içinde tekil aksiyonlar bulunan parçaların tespit edilmesidir. Genellikle, aksiyon tanıma ve aksiyon tespit etme insanlarda doğal olarak gerçekleşir ve bilinçaltımızda insanların aksiyonlarını tanıma işlemini fazlaca efor sarf etmeden gerçekleştiririz. Bu kabiliyet sosyal etkileşimlerimizi daha akıcı hale getirir. Fakat, bilgisayarlar için bu zorlu bir görevdir, çünkü birçok aksiyon karmaşık aksiyon parçalarının bir araya gelmesi ile oluşur ve aksiyonlar oldukça benzer görünümlere ve zamansal bağlamlara sahip olabilir. Küçük farklılıklar dahi insan hareketlerini farklı bir aksiyon sınıfına yerleştirmek için yeterli olabilir.
Özet (Çeviri)
Being able to understand and recognize actions is a crucial precondition for social integration, which enables the members of a social community to interact with each other and with their environments. During the development of a person's cognitive abilities, the ability to detect and recognize actions improve over the course of a long period. First, we learn to recognize simple and explicit actions that have little ambiguity, such as; waving, eating, or walking. As we progress this ability we learn to recognize subtler actions, such as; smiling, resting, or reading. In more complex cases, these actions may overlap or compose a more integral action, such as riding a bike. In a similar spirit to humans, for a robot to be able to make natural and seamless interactions with people and make plans that are appropriate for the state of the environment it is in, it is imperative that it can understand the actions of the people around it. For this, a robot needs a powerful action recognition module that can on real-world conditions where a variety of distortions are present. Action recognition is the task of observing the sequential progression of these movements and matching some segments of this sequence with previously defined action classes which have been labeled by the action type that defines them. In many cases, the task of action recognition comes together with the task of action detection. Action detection is the task of extracting the segments from a usually long observation that contains some action. In many cases, action recognition and detection occur naturally in humans and we subconsciously recognize a person's actions without much effort. This ability makes social interaction much smoother. However, this is a very challenging problem for computer, since many actions contain complex action segments that might have very similar appearances and temporal processions. Even subtle differences can put an action into an entirely different class.