Impact of international and national laws and policies on LGBTI+Syrian migrants in Turkey
Uluslararası ve ulusal kanunların ve politikaların Türkiye'deki Suriyeli LGBTİ+ mültecilere etkisi
  1. Tez No: 652613
  2. Yazar: AYŞE UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez, göç politikaları ve yasaları altında Türkiye'de yaşayan LGBTI+ göçmenlerin gündelik hayatını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, yarı-yapılandırılmış, derinlemesine görüşmelerle LGBTI+ göçmenlerin deneyim ve düşüncelerini analiz etme ve kayıt altına almak amacı da taşımaktadır. Bu niteliksel, yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler farklı etnik köken, kültürel geçmiş ve sosyo-ekonomik sınıflara ait 10 görüşmeciyle yapılmıştır. Bu çalışmaya yön veren araştırma sorusu, göç deneyimi ve bu deneyimi şekillendiren güç/bilgi ilişkilerinin ışığı altında, uluslararası ve ulusal yasaların Türkiye'deki Suriyeli LGBTI+ göçmenler üzerine etkisidir. Saha çalışmam sırasında yaptığım görüşmelerden ortaya çıkan bulgular bu açılardan analiz edilmiştir. Yapılan analiz ayrıca, sosyal ve ekonomik durumu, destek mekanizmalarını ve ev sahipliği yapan topluluğu içermenin yanı sıra Türkiye'deki genel Suriyeli mülteci topluluğundan gelen fikir ve düşünceleri de göz önünde bulundurmaktadır. Bu çalışma ayrıca Suriyeli LGBTI+ olmanın toplumsal cinsiyet, sınıf, ırk/etnik köken ve yargı sistemi ile sosyal normların yarattığı ve tekrar yarattığı statü gibi diğer birçok kategoriyle nasıl kesiştiğini de incelemektedir. Bu tezin sonuçları Türkiye'deki toplumsal cinsiyet ve göç politikaları konularında ve bu politikaların LGBTI+ göçmenlerin hayatlarına etkisi üzerine eleştirel bir bakış sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyse the daily life of LGBTI+ migrants in Turkey under migration policy and law. It also aims to analyse and document LGBTI+ migrants' experiences and opinions in Turkey through semi-structured in-depth interviews. These qualitative, semi-structured in-depth interviews were conducted with 10 participants of different ethnic origins, cultural bonds and socio-economic classes. The research question guiding this study is what is the impact of international and national laws on LGBTI+ Syrian migrants in Turkey when considering the migration experience and the power/knowledge relations that shape that experience. The findings gathered from the interviews I conducted during my fieldwork were analysed through this prism. The analysis also includes social and economic aspects support mechanisms and host communities as well as reflections from the broader Syrian refugee community in Turkey. The study further explores how being LGBTI+ Syrian intersects with multiple other identity categories such as gender, class, race/ethnicity as well as statuses that are produced and reproduced by the legislative system and social norms. The findings of this thesis take a critical perspective on the matter of gender and migration policy in Turkey and the impact of this policy on LGBTI+ migrants' lives.