Mentalization and its relation with child and parent characteristics and therapy outcome
Zihinselleştirme ve zihinselleştirmenin çocuk ve ebeveyn özellikleri ile terapi sonucuyla ı̇lişkisi
  1. Tez No: 652615
  2. Yazar: BURCU BEŞİROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL HALFON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Zihinselleştirme, kişinin kendisinin ve başkasının davranışlarını, altında yatan inanç, istek, niyet, ihtiyaç ve duygu gibi zihinsel süreçleri göz önüne alarak anlama, anlamlandırma ve etkileme becerisidir. Bu tez zihinselleştirme kapasitesini inceleyen iki makaleyi içermektedir. İlk makaledeki çalışma, zihinselleştirme kapasitesini ölçen ideal ölçüm yöntemlerinden Ebeveyn Gelişim Görüşmesi üzerinden yapılan yansıtıcı işleyiş kodlama sisteminin psikometrik özellikleri incelemektedir. Çalışmaya 115 Türk anne (Ortyaş = 36.01 yaş, SS = 4.96) ve çocukları (Ortyaş = 6.99 yaş, SS = 2.09, 41.7% kız) katılmıştır. Bu çalışmanın sonuçları yansıtıcı işleyiş kodlama sisteminin ebeveynin zihinselleştirme kapasitesini ölçmek için Türkiye'de klinik örneklemde geçerli ve güvenilir bir yöntem olduğunu kanıtlamaktadır. Ebeveyn yansıtıcı işleyiş kapasitesinin kendi-, çocuk- ve ilişki-odaklı olmak üzere çok boyutlu yapısının olduğu ve bu boyutların ebeveyn (annenin sahip olduğu çocuk sayısı, eğitim seviyesi, sosyoekonomik statüsü ve bağlanma stili) ve çocuk değişkenleriyle (ifade edici dil becerisi, duygu regülasyonu, dışa-dönük problem davranışları ve olumlu ile olumsuz deneyimleri) farklı yönde ilişkili olduğu bulunmuştur. İkinci makaledeki çalışma psikodinamik psikoterapide başlangıçta ölçülen ebeveyn ve çocuk zihinselleştirme kapasitelerinin problem davranışlarda görülen değişiklere etkisini incelemektedir. Bu çalışma zihinselleştirme kapasitesinin terapi sonucundaki önemini inceleyen literatürü genişletmekte ve konuyu psikodinamik çocuk psikoterapisinde inceleyen bilinen ilk çalışmadır. Çalışmaya 60 Türk okul-çağı çocuk (Ortyaş = 7.90, SS = 1.35, 43.3% kız) ve annesi katılmıştır. Çok düzeyli modelleme analizleri ebeveynin çocuk-odaklı ve çocuğun kendi-odaklı zihinselleştirme kapasitelerinin duygusal ve davranışsal problemlerinin değişimini yordadığını kanıtlamaktadır. Bulgular zihinselleştirme becerilerinin çok boyutlu incelenmesinin önemini göstermiş, literatür ve klinik etki üzerinden tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis includes two articles, focusing on mentalization which is the ability to understand, infer, and influence one's own and others' behaviors based on mental states like beliefs, wishes, intentions, needs, and feelings. The first article consists of the research investigating the psychometric properties of the Reflective Function (RF) coding system on the Parent Development Interview (PDI), one of the gold assessment tools of mentalization. The research was conducted with 115 Turkish mothers (Mage = 36.01 years, SD = 4.96) and their children (Mage = 6.99 years, SD = 2.09, 41.7% girls). The findings revealed that the RF coding system on the PDI is a reliable and valid tool in measuring parental mentalization of clinical sample in Turkey. Analyses revealed multidimensional structure of parental reflective function (PRF) as self-, child-, and relation-focused PRF and their differential associations with parent (number of children mother has, education level, socioeconomic status, and attachment organization) and child variables (expressive language, affect regulation, externalizing problems, and positive and adverse experiences). The second article includes the study examining the influence of baseline parental and child's mentalization on the changes in problem behaviors in psychodynamic psychotherapy. This study extends the literature on the importance of mentalization for treatment outcome and is the first known to be conducted in psychodynamic child psychotherapy. The study was conducted with 60 Turkish school-age children (Mage = 7.90, SD = 1.35, 43.3% girls) and their mothers. Multilevel modeling analyses revealed that parents' child-focused and children's self-focused mentalization predicts the changes in emotional and behavioral problems. The findings reveal the importance of investigation focusing on multidimensional structure of mentalization and are discussed in relation to existing literature and their clinical implications.