The relationship between mentalization and depression
Zihinselleştirme kapasitesi ve depresyon ilişkisi
  1. Tez No: 498878
  2. Yazar: KÜBRA ÖZDEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURAK DOĞRUYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Depresyon, psikolojik tanılar arasında en çok rastlanan ve toplumun büyük kesimini etkileyen rahatsızlıklardan biridir. Depresyon ve ilişkili olduğu alanlar ile ilgili daha önce birçok çalışma yapılmıştır. Bu çalışma doğrultusunda ise depresyon düzeyi ve zihinselleştirme kapasitesi arasındaki ilişki araştırılmıştır. Araştırma sürecinde depresyon seviyesi ölçümü için Beck Depresyon Envanteri, zihinselleştirme kapasitesi ölçümü için ise Gözlerden Zihin Okuma Testi, Revize Edilmiş Schutte Duygusal Zeka Ölçeği ve Kişilerarası Tepkisellik Indexi kullanılmıştır. Araştırmanın verileri 16-58 (Ort = 33.02, Ss = 8.7) yaş aralığında olan katılımcılardan toplanmıştır. İkinci olarak ise zihinselleştirme ölçümü için kullanılan ölçeklerin kendi aralarındaki ilişkisi incelenmiştir. Buna göre, zihinselleştirmenin bazı alanları ile depresyon arasında ilişki bulunmuştur. Son olarak zihinselleştirmenin farklı boyutlarının tek yapı altında toplanamayacağı ancak kullanılan üç ölçeğin, zihinselleştirmenin bazı alanlarını içerdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Depression is one of the most known and prevalent disorder and its relationship with several other pathologies were investigated before in the literature. The present study aims to investigate the relationship between depression level and mentalization capacity. The data was collected from Turkish participants between the ages 16 and 58 (M = 33.02, SD = 8.7). In order to analyze depression level, Beck Depression Inventory was used. For mentalization measurement; Reading the Mind in the Eyes Test, Revised Schutte Emotional Intelligence Scale and Interpersonal Reactivity Index were used. As a second part, different scales from overlapping constructs were compared. Results showed that, depression and mentalization capacity are related in some specific dimensions. Moreover, it was illustrated that different dimensions of mentalization cannot be clustered under one construct. But three scales that have been used may cover some parts of mentalization.