Tuğla fabrikası çalışanlarında normal popülasyona göre solunumsal hastalık, semptom ve bulgular arası farklar
Normal in bricks factory staff population, respiratory disease, symptom and interval differences
- Tez No: 652651
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN GÜNAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu çalışmamızda Afyonkarahisar ilinde tuğla fabrikasında çalışan işçiler ile normal popülasyon arasındaki solunumsal semptom ve hastalıkları kıyaslamayı ve farkları araştırmayı amaçladık Gereç ve Yöntem: Haziran 2017 ve Temmuz 2017 tarihleri arasında Afyonkarahisar' daki tuğla fabrikalarında çalışan işçilerden rastgele seçilen bireyler ve göğüs hastalıkları polikliniğine başvurusu olan sağlıklı bireyler çalışmamıza dahil edildi. ATS-DLD-78A: American Thoracic Society Division of Lung Disease Questionnaire (Amerikan Toraks Derneği Akut Hastalıklar Anketi) araştırma görevlisi tarafından çalışma ve kontrol grubundaki tüm katılımcılara uygulandı. Hastalara solunum fonksiyon testi, fizik muayene ve FeNO ölçümleri yapıldı. Ayrıca oksijen saturasyonu ve nabız değerleri ölçümleri de yapıldı. Ortamın toz değerleri ölçümü açısından OSGB' den yardım alındı ve onların elindeki güncel değerler kullanıldı. Bulgular: Yaş ortalaması 32,3 ve 34.8 yıl olarak olarak ölçülen olguların tamamı erkektir ve olguların yaşları 18-65 arasıdır.
Özet (Çeviri)
Introduction and objective: In this study, we aimed to compare the respiratory symptoms and diseases between the workers working in the brick factory and the normal population in Afyonkrahisar province Materials and Methods.: The questionnaire for the sample of the healthy family, which had been selected from brick factories and randomly selected from Afyonkarahisar in June 2017 and July 2017, was translated into Turkish and the question was asked by the research assistant one by one and the physical examinations and FeNO measurements were carried out and saturation and pulse values were taken in the measurements. In terms of measuring the dust levels of the area, the OSGB measurements was taken and the current values in their hand were used. Findings: The mean ages of the cases (brick factory workers and control subjects) were 32.3 and 34.8 years respectively and the age of the cases was between 16-65 years.