Meyve suyu fabrikasında İSG risk analizi. 3T ve Papyon yöntemlerinin karşılaştırmalı değerlendirmesi: Gümüşsu Meyve Suyu Fabrikası örneği
OHS risk analysis in fruit juice factory. Comparative evaluation of 3T and Bow Tie methods: Gümüşsu Fruit Juice Factory example
- Tez No: 962553
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KÜLEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Günümüzde, iş sağlığı ve güvenliği, tüm sektörlerde olduğu gibi meyve suyu üretiminde de büyük önem taşımaktadır. Çalışanların sağlığı ve güvenliği, üretim verimliliği ve kalitesi üzerinde doğrudan etkili olmaktadır. Bu tez, meyve suyu fabrikalarında yaygın olarak karşılaşılan tehlikeleri ve riskleri belirleyerek, bu risklerin analizinde kullanılan 3T (Threats, Targets, Tactics) ve Papyon (Bow-Tie) yöntemlerinin avantaj ve dezavantajlarını ortaya koymayı hedeflemektedir. Bu çalışmanın temel amacı, Gümüş Su Meyve Suyu Fabrikası'nda İSG risk analizini 3T ve Papyon yöntemleriyle gerçekleştirerek, her iki yöntemin etkinliğini ve uygulanabilirliğini karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Bu sayede, meyve suyu sektöründe İSG risk analizleri için en uygun yöntemin belirlenmesine katkıda bulunmak amaçlanmaktadır. Tez kapsamında, öncelikle Gümüş Su Meyve Suyu Fabrikası'nın üretim süreçleri ve çalışma ortamı detaylı olarak incelenecektir. Ardından, 3T ve Papyon yöntemleri kullanılarak fabrikadaki tehlikeler ve riskler belirlenecek ve analiz edilecektir. Her iki yöntemin sonuçları karşılaştırılarak, avantaj ve dezavantajları ortaya konulacaktır. Meyve suyu sektöründe İSG risk analizinin önemini vurgulayarak, 3T ve Papyon yöntemlerinin karşılaştırmalı değerlendirmesini sunmaktadır. Elde edilen bulgular, meyve suyu fabrikalarında İSG risk analizleri için en uygun yöntemin belirlenmesine katkıda bulunarak, çalışanların sağlığı ve güvenliğinin korunmasına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Today, occupational health and safety is of great importance in fruit juice production, as in all sectors. The health and safety of employees directly affect production efficiency and quality. This thesis aims to determine the hazards and risks commonly encountered in fruit juice factories and to reveal the advantages and disadvantages of the 3T (Threats, Targets, Tactics) and Papyon methods used in the analysis of these risks. The main purpose of this study is to perform the OHS risk analysis at Gümüş Su Fruit Juice Factory with the 3T and Papyon methods and to evaluate the effectiveness and applicability of both methods comparatively. In this way, it is aimed to contribute to the determination of the most appropriate method for OHS risk analysis in the fruit juice sector. Within the scope of the thesis, firstly, the production processes and working environment of Gümüş Su Fruit Juice Factory will be examined in detail. Then, the hazards and risks in the factory will be determined and analyzed using the 3T and Papyon methods. The results of both methods will be compared and their advantages and disadvantages will be revealed. It presents a comparative assessment of the 3T and Bow Tie methods, emphasizing the importance of OHS risk analysis in the fruit juice sector. The findings will contribute to the determination of the most appropriate method for OHS risk analysis in fruit juice factories, thus helping to protect the health and safety of employees.