The impact of world gold prices on the stock market indices of emerging markets: A panel data analysis
Dünya altın fiyatlarının gelişmekte olan piyasaların hisse senedi endeksleri üzerindeki etkisi: Bir panel veri analizi
- Tez No: 652660
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAT GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Uluslararası finansal piyasaların entegrasyonu ve finansal ve ekonomik değişkenler arasındaki bağlantıların, politika yapıcıları bu değişkenlerin bazılarının davranışları üzerinde politikalar aracılığıyla etkili ve kontrol etmeye ve yatırımcılar da bilinçli yatırım kararları almak için teşvik etmiştir. Bu değişkenler arasında borsalarda işlem gören hisse senetleri bulunmaktadır. Ekonomide hayati bir işlev görür ve kolayca alıp satılabilir. Bu nedenle, diğer ekonomik ve mali değişkenlerle olan ilişkisinin bilinmesi ve bu doğrultuda bilinçli kararlar verilmesi elzemdır. Bu çalışmada, 01/2004-12/2019 dönemi için gelişmekte olan 19 ekonomi ülkesinin altın, döviz, enflasyon, faiz oranları ve borsa endekslerine ilişkin aylık veriler, bağımlı bir değişken olarak hisse senedi ile olan ilişkisini araştırmak için kullanılmıştır. Analiz için dinamik panel ARDL modeli kullanılmıştır. Sonuçlar hisse senedi endeksleri, altın, döviz, enflasyon ve faiz oranları arasında uzun vadeli bir ilişki olduğunu göstermiştir. Uzun vadede enflasyon ve faiz oranları oldukça önemli katsayılara sahip. Hem enflasyon hem de faiz oranları hisse senedi fiyatları ile negatif bir ilişkiye sahiptir. Altın ve döviz kurunun uzun vadede hisse senedi endeksleri üzerinde önemli bir etkisi yoktur. Ancak kısa vadede enflasyon dışında tüm değişkenler anlamlıdır. Portföy teorisi kısa vadede geçerliyken, geleneksel teori uzun vadede geçerlidir. Altın, uzun vadede bir riskten korunma veya çeşitlendirme işlevi görmez, ancak kısa vadede hisse senetleri için bir çeşitlendirici görevi görür, enflasyon yalnızca uzun vadeli hisse senedi fiyatları üzerinde etkilidir. Faiz getiren varlıklar hem kısa hem de uzun vadede hisse senetlerine alternatif bir yatırım merkezi olarak işlevi görür.
Özet (Çeviri)
The integration of international financial markets and linkages between financial and economic variables have instigated policymakers to try to influence and exercise control over the behavior of some of these variables through policies and investors to make informed investment decisions. Among such variables are stocks that are traded on stock markets. It performs a vital function in the economy and is easily tradeable. It is therefore prudent that its relationship with other economic and financial variables be known for making informed decisions. This research employed monthly data on gold, exchange, inflation, interest rates, and stock market indexes of 19 emerging economy countries for the period 01/2004-12/2019 to scrutinize the relationship between them with stock as a dependent variable. The dynamic panel ARDL model is employed for the research. The results showed the presence of a long-term relationship between stock indices, gold, exchange, inflation, and interest rates. In the long-term, inflation and interest rates are having highly significant coefficients. Both inflation and interest rates have a negative relationship with stock prices. Gold and exchange rate do not have any significant impact on stock indices in the long-term. However, in the short term, with the exception of inflation, all the variables are significant. Traditional theory holds in the long-term whilst in the short-term, portfolio theory holds. Gold does not serve as a hedge nor a diversifier in the long-term but serves as a diversifier for stocks in the short-term, inflation only has an impact on stock prices in the long-term and interest-bearing assets serve as an alternative investment hub to stocks both in the short and long-term.