The impact of COVID-19 pandemic on Turkish stock market: A time series analysis with structural breaks
COVID-19 pandemisinin Türkiye hisse senedi piyasası üzerindeki etkisi: Yapısal kırılmalarla zaman serisi analizi
- Tez No: 697311
- Danışmanlar: PROF. DR. EVRİM TURGUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
COVID-19 pandemisinin finans piyasalarına etkisini analiz eden çok sayıda çalışma olmasına rağmen, Türkiye için etkileri geniş kapsamlı analiz eden çalışmaların sayısı sınırlıdır. Bu çalışmada 8 Nisan 2020-22 Mart 2021 tarihleri arasındaki günlük veriler kullanılmıştır. Türkiye'deki COVID-19 vaka, ölüm ve iyileşen hasta sayıları, dünyadaki ve Avrupa'daki vaka sayıları, faiz oranı, TL/US Dolar kuru, altın fiyatı ve VIX endeksi açıklayıcı değişkenler olarak kullanılmıştır. Bu değişkenlerin BIST-100, BIST-30, BIST-Mali, BISTSınai ve BIST-Hizmetler endeksleriyle aralarındaki dinamik ilişkinin tespiti için VAR analizi yapılmıştır. Sonuçlar, BIST-Hizmetler dışındaki endekslerle Türkiye'deki COVID-19 vakaları ve faiz oranı arasında ters yönlü bir ilişkiyi gösteriyor. COVID-19 ölüm sayılarıyla BIST-100, BIST-30 ve BIST-Mali endeksleri arasında pozitif ilişki bulunmuştur. Endeks getirilerinin kurla, VIX endeksiyle ve altın fiyatlarıyla arasında ters yönlü ilişki vardır. ARDL analizi ile VAR sonuçlarının tutarlılığı desteklenmiştir. Son olarak, Etki-Tepki analizleri ve Granger nedensellik testleri uygulanmştır. Getiriler COVID-19 ile ilgili olumsuz haberlerdeki şoklara negatif, iyileşen hasta sayısına pozitif tepkiler vermiştir. Granger nedensellik testlerine göre Türkiye'deki vaka ve ölüm sayısı ve faiz oranının BİST-100, BİST-30, BİST-Sınai getirilerinin Granger nedenleri olduğu bulunmuştur. Türkiye'de vaka sayıları BIST-Finansal getirisinin Granger nedeni iken, faiz oranı BIST-Finansal ve BIST-Hizmetler getirilerinin Granger nedenidir.
Özet (Çeviri)
Although many studies analyze the impact of the COVID-19 pandemic on the financial markets, the number of studies that analyze the effects comprehensively for Turkey is limited. In this study, daily data between April 8, 2020, and March 22, 2021, were used. The number of COVID-19 cases, deaths, and recovered patients in Turkey, the number of cases in the world, and Europe, interest rate, TL/US Dollar exchange rate, gold price, and VIX index were used as explanatory variables. VAR analysis was performed to determine the dynamic relationship between these variables with BIST-100, BIST-30, BIST-Financial, BIST-Industry, and BIST-Services indices. The results show that there is an inverse relationship between the cases in Turkey, interest rate, and indices except for the BIST-Services index. A positive relationship was found between the number of COVID-19 deaths, and BIST-100, BIST-30, BISTFinancial indices. There is an inverse relationship between index returns and exchange rate, VIX index, and gold prices. The robustness of the VAR results is supported by ARDL analysis. Finally, Impulse-Response analyses and Granger causality tests were applied. The findings indicate that returns reacted negatively to the negative shocks about COVID-19, positively to the number of recovered patients. According to the Granger causality tests, we find that the number of cases, and deaths in Turkey, and interest rate Granger causes BIST100, BIST-30, BIST-Industry returns. While the number of cases in Turkey Granger causes BIST-Financial return, the interest rate was the Granger causes BIST-Financial and BIST-Services returns.