Association between different cultural levels and work-related attitudes of information technology professionals
Bilişim profesyonellerinin işe ilişkin tutumları ve farklı kültür seviyeleri arasındaki ilişki
  1. Tez No: 652693
  2. Yazar: TUĞBA KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM AKBIYIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
Ulusal ve organizasyonel kültüre kıyasla kişilerin davranışlarının şekillenmesinde daha belirleyici olan kültür meslek kültürü olmasına rağmen konu hakkında gerçekleştirilen çalışma sayısı oldukça kısıtlıdır. Bu durum bilişim sistemleri/kültür literatüründe de önemli bir eksiklik olarak göze çarpmakta, pek çok araştırmacı tarafından da önerildiği üzere derinlemesine araştırılması gereken bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Aynı literatürdeki bir başka eksiklik ise, farklı kültür seviyelerini bir araya getiren araştırma modellerinden ziyade çalışmaların genellikle sadece bir kültür düzeyine odaklanmasıdır. Bu tez çalışmasının amacı, geçerli ve güvenilir bir araştırma modeli sunarak bilişim çalışanlarının iş tatminlerini etkileyen kültürel seviyelerin ortaya çıkarılmasıdır. Bu amacı gerçekleştirebilmek için, karma yaklaşım yöntemlerinden birisi olan keşfedici ardışık tasarımdan (nitel kısmın dominant olup bir sonraki aşama olan nicel kısım için veri sağlaması), Yapılandırmacı Gömülü Teori yaklaşımının süreçleri kullanılarak faydalanılmıştır. Araştırmanın nicel kısımda, sektörde en az on yıl tecrübeye sahip on bir bilişim profesyoneli ile yarı-yapılandırılmış mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilerin QDA Miner yazılımı kullanılarak kodlanması ve analiz edilmesi sonrasında bilişim mesleğini temsil eden on farklı kültürel değer ortaya çıkarılmıştır. Bunlar: adaptasyon, açık iletişim, haz, takım çalışması, müşterilerin bitmeyen/belirsiz/beklenmedik ihtiyaçları, üst yönetim desteği, sosyal imaj, grup bilinci, teknik jargon ve görev sınırlarının belirsizliğidir. Bu süreci takiben başlatılan nicel kısımda ise ilk olarak elde edilen kültürel değerlerin ölçülebilir hale getirilmesi amaçlanmıştır. Bunu yapabilmek için literatürden ve mülakatlardan derlenen bir soru havuzu oluşturulmuştur. Elde edilen soru havuzu hem uzman paneli hem de pilot çalışma verileri ile incelenmiş, sonuç olarak her bir kategoriyi en iyi temsil edecek şekilde on soruluk formatif bir yapıya sahip meslek kültürü değişkeni ortaya çıkmıştır. Ulusal kültürü ölçmek için Hofstede'nin Değerler Anketi'nden, organizasyonel kültürü ölçmek için ise Wallach tarafından geliştirilen Organizasyonel Kültür İndeksi'nden faydalanılmıştır. Sonuç olarak, önerilen araştırma modeli Yapısal Eşitlik Modellemesi kullanılarak test edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, organizasyonel ve meslek kültürünün, iş tatmini üzerinde anlamlı (p=0,00) ve pozitif (0.258 and 0,438) etkisi bulunurken, ulusal kültürün herhangi bir etkisi tespit edilememiştir. Bunun yanında, iş tatmininin mesleki bağlılık üzerine olan pozitif ve anlamlı etkisi de 0,05 anlamlılık düzeyinde doğrulanmıştır (p=0,000). Bu sonuçlara göre, bilişim profesyonellerinin organizasyonel kültüre kıyasla meslek kültürlerine daha fazla adapte oldukları ve bu durumun onların iş tatmini olumlu düzeyde etkilediği ortaya çıkmıştır. Bu yüzden, bilişim meslek kültürünün diğer iki seviye kültüre kıyasla iş tatmininde daha belirleyici bir etkisi olduğu ve sonuçta bilişim çalışanlarının mesleki bağlılıklarını arttırdığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
There have been several calls to conduct researches about occupational culture since it is believed as a more important driver of behaviors when compared to organizational and national culture. However, in IS/culture literature, there is a lack of understanding on IT and occupational culture which requires critically thinking and deeply investigating. Related literature also suffers from the studies attempting to integrate different cultural levels into one research model. Thus, the main aim of this thesis is to develop a valid and reliable multicultural model in order to test their effects on IT professionals' job satisfaction. To do so, an exploratory sequential design (qualitative method dominates and shapes the next quantitative level) was followed by utilizing a Constructivist Grounded Theory approach. At the qualitative stage, eleven semi-structured interviews were conducted with IT professionals who were experienced more than ten years in the industry. Obtained data were coded and analyzed by QDA Miner software. In the end, ten occupational cultural values were identified namely: adaptation, precision in communication, enjoyment, teamwork, 3U demands of the customers, management support, social image, group consciousness, technical jargon, and uncertainty of task limits. Following this stage, revealed cultural values were turned into measurable dimensions by compiling items derived from literature and interviews at the first phase of the qualitative stage. To transform occupational culture construct into a formative structure, an expert panel and a pilot study were also conducted. Finally, occupational culture was observed based on ten items that were determined as the best representatives for each ITOC value category. National culture was measured by Hofstede's Value Survey and organizational culture was determined by Wallach's Organizational Cultural Index. Finally, the theoretical research model was tested at the second phase of qualitative phase by using PLS-SEM procedure, and the results indicated that organizational and occupational culture had a significant (p=0.00) and positive (0.258 and 0.438, respectively) impacts on job satisfaction whereas national culture did not. Results also indicated that job satisfaction had a significant and positive effect on occupational commitment at the level of 0.05 (p= 0.000). This finding proved the fact that IT employees who are more adapted to their occupational cultural values rather than their organizational culture are inclined to feel more satisfied with their jobs. Thus, it can be simply stated that, among other cultural levels, occupational culture has the most critical role in IT professionals' job satisfaction that also causes higher occupational commitment.