Dondurulmuş gıda tüketimi ve tüketimi belirleyen sosyo ekonomik faktörler. Adana İlinde bir yatay kesit çalışması
- Tez No: 65270
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİNASİ AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
DC ÖZ Dondurulmuş gıda tüketimi ve bu tüketimi etkileyen sosyo-ekonomik aktörlerin araştırıldığı bu çalışmada, Adana ilinde 400 aile ile yapılan anket sonuçlan değerlendirilmiştir. Araştırmada 1995-1996 dönemi verileri kullanılmış, yapılan analizler sonucunda; ailelerin % 19,2' sinin satın alma şeklinde olmak üzere, %36,3'ünün dondurulmuş gıda tükettiği, kişi basma tüketimin 2,3 kg/yıl olduğu, bunun %40,8'inin satın alındığı, aile başına yıllık ortalama dondurulmuş gıda tüketiminde ilk sırayı 8 kg. ile sebzenin aldığı, bunu sırasıyla et ürünleri, hamur işleri, meyve ve su ürünlerinin izlediği, gelir artışına bağlı olarak dondurulmuş gıda tüketiminin arttığı, tüketime etki eden diğer faktörlerin ise annenin çalışıp çalışmadığı, mesleği, eğitim durumu ile ailenin yaşam dönemi, şehirde oturma süresi vb. olduğu belirlenmiştir. Hazırlanmasının kolay olması, zamandan tasarruf sağlaması ve her mevsim bulunabilmesi vb. dondurulmuş gıda tüketiminin en önemli nedenleri olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, frozen food consumption and socio-economic factors that influence this consumption have been researched, and survey conducted in Adana with 400 households have been evaluated. Data from 1995-1996 statistics has been used and the following results have been found; 36,3% of households consume frozen food, 19,2 % of them purchase frozen food, consumption per year for per person is 2,3 kg., 40,8 % of this amount consumed by puchase, the most frequently consumed items are vegetables with 8 kg. consumption, then orderly meat products, pastry, fruits and sea food follows frozen food consumption has been increased by the increase in income leveL Other factors that influence the frozen food consumption are determined as a function of mother's occupation, education level, family life cycle and urban residence period. The most important reason to consume frozen food comes from easy- to- prepare, time-saving and all seasons convenient characteristics of the product.