Ülkemizde uygulanan tarıma özgü çevre politikaları, sorunlar ve öneriler
Environmental policy related to agriculture in Turkey, problems and suggestions
  1. Tez No: 65269
  2. Yazar: UFUK GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZ YÜKSEK LİSANS TEZİ ÜLKEMİZDE UYGULANAN TARIMA ÖZGÜ ÇEVRE POLİTİKALARI, SORUNLAR VE ÖNERİLER UFUKGÜLTEKİN ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TARIM EKONOMİSİ ANABİLİM DALI Danışman : Prof. Dr. Onur ERKAN Yd: 1997, Sayfa: 130 Jüri : Prof. Dr. Onur ERKAN : Doç.Dr. Faruk EMEKSİZ : Yrd.Doç.Dr. İbrahim YILMAZ Bu çalışmada, ülkemizde uygulanan çevre politikaları ve bunlar arasından tarım-çevre ilişkilerini düzenleyen tarımsal ağırlıklı çevre politikaları, diğer ülkeler tarafından uygulanan alternatif çevre politikaları ve araçları ile uygulamada karşılaşılan sorunlar incelenmiştir. Çevre koruma konusunda faaliyet gösteren beş kuruluşla yapılan görüşmeler sonucunda elde edilen verilerle, uygulamada karşılaşılan aksaklıklar belirlenmiş ve çözümüne yönelik faaliyetlerin neler olabileceği de belirtilmiştir. Bugünkü durumuyla, tarıma yönelik çevre politikaları açısından görülen en önemli eksikliğin; genel çevre politikasında olduğu gibi, yasa ve yönetmeliklerde görülen eksiklik ile yetişmiş personel ve finansman yetersizliği olduğu görülmektedir. Kuruluşlararası koordinasyon düzeyi, tarımsal çevre sorunlarının çözümüne yönelik faaliyet gösteren kuruluşlar açısından oldukça düşük düzeydedir. Tarım alanlarının korunmasına yönelik faaliyetler, yasal olarak bu kuruluşlara verilmiş olmasına rağmen, uygulamada birliktelik sağlanamamaktadır. Kuruluşların belirlemiş olduktan çevre sorunları öncelikleri arasında ise ilk sırayı“çöp”sorunları almaktadır. Tarımsal çevre sorunları ise 5. derecede öncelikli sorunlar arasında belirtilmiştir. Çevre politikalarının yasal yapısında ve uygulanmasında, belirlenen sorunların çözümlenmesi amacıyla eğitim programları, yeni politika ve politika araçlarının belirlenmesi, koordinasyon çalışmaları gibi önlemler önerilebilecek çözümler arasındadır. Anahtar Kelimeler Çevre, Çevre Politikası, Tarım ve Çevre, Çevre Koruma, Çevre Sorunları
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS ENVIRONMENTAL POLICY RELATED TO AGRICULTURE IN TURKEY, PROBLEMS AND SUGGESTIONS UFUKGÜLTEKİN DEPARTMENT OF AGRICULTURAL ECONOMICS INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Prof. Dr. Onur ERKAN Year: 1997, Pages: 130 Jury : Prof.Dr. Onur ERKAN : Associate Prof. Faruk EMEKSİZ : Assistant Prof. Ibrahim YILMAZ In this research, environmental policy in Turkey and its agricultural sides, alternative policies and instruments which are used by the other countries and problems of the environmental enforcement have been analysed. Five governmental organisations, which are related to environment were interviewed. With collected data from these organisations, the problems of the environmental enforcement have been determined and suggestions have been developed according to the research results. In the present time, the most important inefficiency from the point of environmental policy related to agriculture were found to be deficiency of laws and regulations, insufficient expert personnel, and financial resources, as is the case in general environmental policy. The level of the co-ordination between the organisations was found to be very low. Although conservation task of the agricultural land belongs to the TİM, KHİM and ÇİM legally, there is no connection between these organisations during the implementations. The most important environmental problem, which is explained by these organisations, is“waste”problems. Agricultural problems and its impact on the environment was found to be 5th important problem among the other problems. To solve these problems, which are related to the environmental policy regulations and its implementations; education programs, alternative policies and policy instruments, more efficient co-ordination between the organisations (Governmental and Non-Governmental) are needed. Key Words : Environment, Environmental Policy, Agriculture and Environment, Environmental Protection, Environmental Problems n